Sprawna organizacja pracy - Jak zadbać o organizacje pracy?

wrzesień 28, 2021

Właśnie, czy istnieją proste i sprawdzone sposoby, które poprawią organizację pracy? Czy da się, niemalże za pstryknięciem palca, odmienić swoje życie i poukładać je z rozsypanej mozaiki? Bez wkładu własnego, czyli samozaparcia i motywacji, każdy sposób na poprawę organizacji życia spali na panewce.

Aby wdrożyć poszczególne sposoby, musimy po prostu sami tego chcieć. Trzeba wyrobić w sobie poczucie, że coś jest "nie tak" i warto jak najszybciej to zmienić.

Jeśli dojdziemy do wniosku, że poprawa organizacji w naszym funkcjonowaniu w pracy, związku czy rodzinie szwankuje, to z pewnością łatwiej będzie nam sukcesywnie odbudowywać to, co kuleje. Sposobów na lepszą organizację czasu jest bez liku.

Czym jest spawna organizacja pracy?

 

Jeśli mówimy o czymś, że jest znakomicie zorganizowane, widzimy w tym zjawisku pewien sens. Wszystko wygląda perfekcyjnie, domyka się w odpowiednich momentach, a błędy są rzadkością.

Tak właśnie postrzegamy świetnie zorganizowany system, jakim może być np. przemarsz wojska, ruch drogowy na rondzie czy proces produkcji opakowań na hali przemysłowej. Zorganizowany system to coś uporządkowanego, mającego swój początek i koniec.

Jeśli w naszym życiu brakuje organizacji, to jesteśmy chaotyczni w swoich działaniach, a proste czynności czasami wydają się nie do zrealizowania. Organizacja pracy, czy też całego życia, jest sposobem na implementację wartości dodanej do naszego funkcjonowania.

Lepsza organizacja pracy to szybsze i skuteczniejsze wykonywanie obowiązków. Dobrze zorganizowany człowiek jest w stanie ekspresowo i efektywnie odpowiadać na zmieniające się warunki. Mało co może go zaskoczyć, a jeśli coś go zszokuje, to zazwyczaj wie, jak sobie z tym radzić. Nienaganna organizacja jest cechą ludzi sukcesu, którzy bez tej umiejętności nie mogliby zajść tak wysoko.

 

Wszystko, co dobre, jest zorganizowane

 

O różnych podmiotach, firmach i instytucjach mówimy, że są one "organizacjami". Oznacza to, że funkcjonują w oparciu o pewne wypracowane i sprawdzone zasady. To właśnie organizacja jest najważniejszą kwestią w kontekście działalności przedsiębiorstw, korporacji, a nawet całych państw. Można zatem wytoczyć, może nieco ogólny, ale jakże prawdziwy wniosek, że wszystko jest na swój sposób zorganizowane.

Nawet wszechświat, który na pozór może wydawać się chaotycznym zbiorem gwiazd, planet i pustej przestrzeni. W rzeczywistości jest kreacją podlegającą różnym prawom, wobec czego można sądzić, że posiada on nienaganną organizację. Idąc tym tropem warto odnieść to do życia każdego z nas.

Brak organizacji w życiu przeszkadza. Jest pewną barierą, przez którą nie jesteśmy w stanie zrobić kroku wprzód.

Nie bez przyczyny pracodawcy szukają ludzi "doświadczonych, dyspozycyjnych i dobrze zorganizowanych". Ta cecha jest nieodłącznym elementem bycia dobrym pracownikiem. Przydaje się zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Dzięki nowoczesnym zdobyczom technologicznym poprawa organizacji życia nie jest taka trudna, jak było to chociażby kilkadziesiąt lat temu. Dysponujemy nowoczesnymi narzędziami, aplikacjami i gadżetami, dzięki którym z naszego życia można pozbyć się niepotrzebnego chaosu. Ale, no właśnie, jak to zrobić?

 

4 sposoby na poprawę organizacji życia

 

24 godziny. Tylko tyle, albo aż, liczy każda doba.

Jest ona równa dla każdego człowieka na świecie. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, posiada 24 godziny w ciągu dnia na wykonywanie swoich obowiązków. W podobnej sytuacji jest Angela Merkel, Elon Musk, Robert Lewandowski... i 7 miliardów innych ludzi na świecie.

Co jednak sprawia, że jedni ludzie pożytkują czas w sposób niezwykle wartościowy, a inni po prostu go tracą? Tą różnicą jest nienaganna organizacja pracy i życia, która pomaga w osiąganiu wyznaczonych celów. Ludzie zorganizowani, poukładani i zmotywowani do działania są w stanie szybciej i lepiej wykonywać różnorakie czynność.

Jak zatem poprawić w swoim życiu ten niezwykle ważki aspekt? Czy zmiana trybu funkcjonowania jest w stanie "poukładać" nam dobę tak, aby była ona za każdym razem pożyteczna dla naszego rozwoju?

Wybraliśmy cztery ciekawe pomysły, które zostały przez nas sprawdzone w praktyce. Możemy je z czystym sumieniem polecić.

 

1. Notuj wszystko

 

Bez znaczenia, czy wykorzystamy papierowy notatnik, czy sporządzimy plik tekstowy na smartfonie. Założenie jest proste: nie może nam umknąć nic, co już kiedyś wypadło z naszej pamięci.

Jeśli mieliśmy wyrzuty sumienia, że zachowaliśmy się w jakiejś sytuacji nieodpowiedzialnie i chaotycznie - z pewnością wiemy, jak takie uczucie potrafi wpłynąć negatywnie na humor. Robienie notatek, zapisywanie wydatków, obowiązków, planów, celów jest znakomitym sposobem na pierwszy krok do poprawy organizacji życia.

2. Budź się o określonych porach i zasypiaj w regularnym czasie

 

Zachwiany rytm dobowy wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Kiedy niewyspani budzimy się rano, z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzimy, że "nam się nie chce". Wypracowanie regularności we wstawaniu i zasypianiu wzmacnia organizację życia.

 

3. Dbaj o porządek w pokoju, mieszkaniu czy biurze

 

Wiele osób wskazuje, że chaos i nieporządek może napędzać ludzką kreatywność.

Zgadzamy się z tym stwierdzeniem, jednakże dotyczy ono wąskiej grupy osób, w szczególności zajmujących się projektami artystycznymi. To jednak nieznaczny odsetek osób, dlatego z dużym prawdopodobieństwem taki stan rzeczy nas nie dotyczy. Człowiek, aby być dobrze zorganizowany, potrzebuje idealnie poukładanej przestrzeni do życia. Dbając o porządek redukujemy rzeczy, które będą nas rozpraszać czy zajmować naszą uwagę.

 

 

4. Rób sobie przerwy

 

Dobra organizacja pracy nie polega na nieustannym zamęczaniu się pracą. Jest dokładnie odwrotnie. Należy znaleźć złoty środek pomiędzy odpoczynkiem, rozrywką, pracą i innymi obowiązkami.

Ważnym elementem w tej układance są przerwy, które dają nam wytchnienie. Jeśli narzucimy sobie twardą organizację pracy, która nie uwzględnia przerw - popełniliśmy spory błąd.

Co godzinę, podczas wykonywania istotnych obowiązków, warto zrobić sobie przynajmniej kilkuminutowy stop. Nie mogą być one zbyt rozwleczone w czasie. Mają za zadanie dać nam wytchnienie i - no właśnie - zorganizować nas do dalszej, wytężonej pracy.

 

 

Komentarze: