9 rzeczy, które chciałabym, żeby ktoś mi powiedział przed urodzeniem dziecka

marzec 27, 2022
Przygotowanie do narodzin dziecka

Jeśli spodziewasz się dziecka, to prawdopodobnie przeżywasz mnóstwo emocji. Najważniejszą rzeczą, niezależnie od tego, ile masz lat i na jakim etapie życia się znajdujesz, jest dbanie o siebie i o swoje dziecko. Nie ma co do tego wątpliwości. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest wiedzieć, w co się pakujesz. Bez wątpienia będziesz mieć milion pytań i wątpliwości dotyczących wszystkiego, od pieluch po mleko, od karmienia piersią po trening snu, a nawet drobiazgów, które się z tym wiążą. Choć jest wiele ważnych rzeczy, które warto wiedzieć o zostaniu rodzicem, jest też kilka szczegółów, o których prawdopodobnie nie myśli się, dopóki nie zacznie się tego robić po kilku miesiącach. A ponieważ nikt nie może powiedzieć ci wszystkiego, co musisz wiedzieć o rodzicielstwie, oto 9 rzeczy, o których chciałabym, żeby ktoś mi powiedział, zanim urodzę dziecko.

Nie ma czegoś takiego jak idealny czas na urodzenie dziecka

W świecie rodzicielstwa łatwo jest się poczuć jak na osi czasu. Znasz swój termin porodu i musisz się z nim zmierzyć. Istnieją też kamienie milowe, które mówią, że musisz urodzić dziecko w tym wieku lub rozpocząć ten proces w tym terminie. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że nie ma idealnego czasu na urodzenie dziecka. Nie ma jednego uniwersalnego podejścia do bycia rodzicem ani standardowej linii czasu, której należy przestrzegać.

Zadbaj o siebie i swoje ciało przed zajściem w ciążę

Choć należy podkreślić znaczenie planowania ciąży, bardzo ważne jest także dbanie o siebie. Jedz zdrową żywność i uprawiaj wystarczająco dużo ruchu. Stres jest jedną z głównych przyczyn komplikacji ciążowych, więc staraj się utrzymywać go na niskim poziomie. Nie pal i nie pij alkoholu w czasie ciąży, a jeśli już palisz, rzuć palenie. Nie angażuj się w ryzykowne aktywności, takie jak skoki ze spadochronem czy na bungee.

Pierwsze tygodnie to czas budowania więzi

Wraz z pojawieniem się maluszka ważne jest, abyś uznała, że dziecko potrzebuje Twojego ciała. Może Ci się to wydawać trudne, ale ważne jest, abyś pamiętała, że Twoje ciało też się zmienia. Nie tylko Twoje dziecko korzysta z procesu łączenia się z dzieckiem, ale także Ty sama. Kiedy karmisz piersią, Twój organizm wytwarza specjalne mleko, które ma za zadanie dostarczać dziecku składników odżywczych, a jednocześnie pomagać mu w budowaniu silniejszego systemu odpornościowego. Kilka pierwszych tygodni życia dziecka to wspaniały czas, aby zadbać o siebie.

Pierwszy rok to nauka i poznawanie wszystkiego

Łatwo jest mieć poczucie, że niewiele się wie, gdy zostaje się rodzicem. Uczysz się tak wiele i choć masz wspaniałą sieć wsparcia, nie ma sposobu, by wiedzieć wszystko o wychowywaniu dziecka. Oczywiście można popełniać błędy i mieć poczucie, że brakuje nam rzeczy, które chcielibyśmy robić ze swoim dzieckiem.

Nie czuj się źle, jeśli płaczesz

Często nie bierzemy pod uwagę tego, jak przytłaczające może być rodzicielstwo. Każdego dnia będziesz coś robić. Będziesz spędzać z dzieckiem prawie tyle samo czasu, co ze swoim partnerem, i czasami będziesz mieć wrażenie, że nie masz czasu dla siebie. Nie obwiniaj się jednak, jeśli będziesz płakać. Jest to normalna część tego procesu i ważne jest, abyś potrafiła odpuścić i mieć czas dla siebie.

Nie kupuj wszystkiego, co widzisz w Internecie

Łatwo jest się podekscytować i snuć plany związane z nowym członkiem rodziny. Prawdopodobnie w mediach społecznościowych znajdziesz mnóstwo uroczych i pomocnych rzeczy, które będziesz chciała zabrać ze sobą do domu. Nie kupuj jednak wszystkiego, co widzisz w Internecie. Chcesz mieć możliwość zwrotu rzeczy, jeśli Ci się nie spodobają, a nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy coś jest bezpieczne, czy nie, dopóki Twoje dziecko nie zacznie tego używać.

Nie zapominaj o sobie

Łatwo jest mieć poczucie, że musisz być bohaterem swojej rodziny. W końcu będziesz miała dziecko, którym będziesz musiała się opiekować, i ważne jest, abyś czuła, że masz swoje życie poukładane. Nie należy jednak zapominać o sobie. Będą chwile, kiedy poczujesz, że nie masz czasu na własne potrzeby, ale i w tych chwilach zadbaj o siebie. Czasami po prostu trzeba zrobić sobie przerwę i ważne jest, aby nie czuć się z tego powodu winnym.

Ciesz się procesem rodzicielstwa

Może to zabrzmi banalnie, ale naprawdę warto cieszyć się z bycia rodzicem. To piękne doświadczenie i nie ma lepszego sposobu na odnalezienie sensu życia niż spędzanie go z dzieckiem. Dzięki byciu rodzicem można też bardzo wiele zyskać, a bycie rodzicem pomaga stać się lepszym człowiekiem. Ważne jest, aby poświęcić czas na cieszenie się tym procesem. 

Bądź elastyczna i baw się dobrze

W rodzicielstwie ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystko trzeba robić idealnie. Nie trzeba dopasowywać się do określonej formy i ważne jest, aby znaleźć czas dla siebie. Kiedy jesteś zestresowany, cofnij się o krok i uświadom sobie, jak ważne jest dbanie o siebie. Czasami będziesz popełniać błędy i mieć wrażenie, że nie masz już sił, ale postaraj się o to nie obwiniać. Wykonujesz wspaniałą pracę.

 

Rodzicielstwo to wspaniałe doświadczenie, które wymaga od nas wielu zmian. Rodzicielstwo to bardzo ważne doświadczenie i warto cieszyć się każdym dniem.  Jeśli przeżyjesz ten czas na własnych nogach, będziesz więcej w stanie wykonać słuszną pracę i czuć się lepiej. 

Komentarze: