Kalkulator BMI Online

Kalkulator BMI

oblicz swój wskaźnik masy ciała!

Czym jest wskaźnik masy ciała BMI?

Wskaźnik masy ciała (BMI) jest miarą tkanki tłuszczowej opartą na wzroście i wadze, która odnosi się zarówno do mężczyzn, jak i kobiet. Jest on definiowany jako masa ciała danej osoby podzielona przez kwadrat jej wzrostu. BMI stanowi wiarygodny wskaźnik otłuszczenia ciała dla większości ludzi, choć ma pewne ograniczenia.

Jak obliczyć BMI?

Aby obliczyć swój wskaźnik BMI, skorzystaj z następującego wzoru:

BMI = waga ÷ (wzrost • wzrost)

Choć może się to wydawać skomplikowane, obliczenie BMI jest stosunkowo proste. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora online, takiego jak ten zamieszczony na naszej stronie.

Zakresy wartości BMI

KategoriaBMI (kg/m²)
wygłodzenie< 16,0
wychudzenie16,0–16,99
niedowaga17,0–18,49
prawidłowa masa ciała18,5–24,99
nadwaga25,0–29,99
otyłość I stopnia30,0–34,99
otyłość II stopnia35,0–39,99
otyłość III stopnia≥ 40,0

Zasady zdrowego stylu życia - jak prowadzić zdrowy styl życia?

W ostatnich latach temat zdrowego stylu życia stał się bardzo popularny i bardzo nagłaśniany. ludzie zaczęli dużo bardziej zwracać uwagę zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W zasadzie gdyby się nad tym dłużej zastanowić, to zdrowie psychiczne i fizyczne są ze sobą sciśle powiązane. Do tego stopnia, że w momencie, gdy pojawia się zmiana w jednym z nich, automatycznie wpływa ona na funkcjonowanie tego drugiego.
Czytaj więcej...

Dlaczego powinieneś monitorować swój wskaźnik BMI?

Monitorowanie swojego wskaźnika BMI jest ważne, ponieważ może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi. Wskaźnik BMI może się zmieniać z upływem czasu, zwłaszcza z wiekiem. Jeśli zauważysz, że Twoje BMI zmieniło się znacząco od czasu ostatniej kontroli, udaj się do lekarza w celu oceny.

Istnieje wiele korzyści z utrzymania zdrowej wagi ciała, takich jak niższe ryzyko chorób serca, wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), cukrzyca typu 2, obturacyjny bezdech senny, kamica żółciowa i niektóre nowotwory. Utrzymanie zdrowej masy ciała może również zmniejszyć zapotrzebowanie na leki i ograniczyć nasilenie niektórych schorzeń.

Poniżej przedstawiamy 8 powodów, dla których utrzymanie zdrowej wagi ciała przy pomocy wskaźnika BMI jest korzystne:

  • Zmniejszenie szansy na rozwój cukrzycy typu 2
  • Zmniejszenie ryzyka chorób serca
  • Poprawa jakości snu
  • Zwiększenie poziomu energii
  • Zmniejszenie bólu stawów
  • Zapobieganie zapaleniu stawów
  • Utrzymanie mocnych kości
  • Wzmocnienie poczucia własnej wartości

Ograniczenia wskaźnika BMI

BMI nie bierze pod uwagę masy mięśniowej, dlatego czasami jest niedokładne. Nie uwzględnia również wieku ani płci. Te ograniczenia wskaźnika BMI są powodem, dla którego ludzie nie powinni używać go wyłącznie do określania swojego stanu zdrowia. Jednak nadal można go używać do monitorowania ogólnego stanu zdrowia.

Jeśli dana osoba ma wysokie BMI, ale lekarz nie znajdzie żadnych innych znaków ostrzegawczych, wówczas lekarz może kontynuować regularne monitorowanie i w razie potrzeby wprowadzić zmiany w diecie lub rutynie ćwiczeń. Pomogłoby to zapobiec chorobom związanym z otyłością, takim jak cukrzyca i choroby serca.