Jak nie mieć poczucia, że tracisz życie przeglądając YouTube i dalej przeglądać YouTube?

wrzesień 26, 2021

Ludzkość zawsze poszukiwała sposobów na to, żeby zjeść ciastko i dalej mieć ciastko. Żeby mieć czyste sumienie, ale też żeby sobie pogrzeszyć, Żeby nie interesować się polityką na tyle, żeby osiwieć, a jednocześnie nie wybierać kretynów na państwowe stołki. Jakkolwiek na większość z tych pytań nie ma dobrej odpowiedzi, tak są dylematy, na które odpowiedź znaleźć można nawet w Internecie. Szczególnie na dylematy, które pojawiają się przez nasz pobyt w Internecie. Jednym z nich jest właśnie ten, dotyczący serwisu YouTube. Niech pierwszy rzuci tabletem ten, kto nie złapał się na tym, że po tym jak przypadkowo odpalił jeden teledysk Britney Spears, został wciągnięty w wir czasoprzestrzenny, z którego wypadł trzy godziny potem. Oglądając norweski kanał poświęcony filetowaniu łososi za pomocą noży z materiałów odnawialnych. Jest jednak na to metoda. Wystarczy rozsądnie dobierać kanały, które subskrybujemy. Tutaj przedstawiamy naszą propozycję na dziesięć kanałów z polskiego YouTube, których oglądanie nie powinno wzbudzać wyrzutów sumienia. I nie warto sugerować się nawet kolejnością na tej liście, wybraliśmy propozycje z tak wielu dziedzin, aby każdy mógł znaleźć na niej coś dla siebie.

Miejsce 10. 10 metrów pod ziemią

Na początku listy, pozycja, która równie dobrze znaleźć by mogła się na jej szczycie. Umieszczamy ją tu właściwie profilaktycznie, aby nikt jej nie przeoczył. 10 metrów pod ziemią to kanał, który już od wielu lat rozszerza perspektywy Polaków podejmując ważne tematy w bardzo delikatny i czuły sposób. W pewnym sensie jest to kanał, który przejął funkcje, którą kiedyś spełniała zaangażowana telewizja z misją. Tutaj można posłuchać rozmów z seksworkerkami, księżmi, ludźmi sprzątającymi zwłoki, a także z całą gamą ludzi robiących rzeczy, z którymi my nigdy prawdopodobnie się nie spotkamy. Trudno ten kanał polecić bardziej, a jeśli odczuwamy niedosyt dobrej publicystyki w przestrzeni polskiego internetu, to to jest z całą pewnością dobry adres.

Miejsce 9. Miecio Mietczyński

Tutaj z kolei propozycja o innym, dużo lżejszym ciężarze gatunkowym. Oglądając filmiki Mietczyńskiego nie doznamy może głębokiej zadumy nad istotą wszechświata i problemami grup nieuprzywilejowanych (chociaż kto wie?), ale z całą pewnością będziemy się po prostu dobrze bawić. Jest to oferta skierowana w szczególności do tych, którzy ze znudzeniem przyjmują już klasyczne formy kabaretowe lub komediowe lub pseudokomediowe vlogi. Mietczyński w unikalnym stylu, opartym na uroczym zblazowaniu i performowaniu własnego zmęczenia życiem, proponuje nam coś innego. Zaprasza nas do swojego świata, gdzie czas płynie wolniej, gotowanie to pretekst do zastanowienia się gdzie są granice tego, co potrafi zjeść człowiek, a lektury szkolne to zawsze wstęp do pięknej przygody.

Miejsce 8. TV Gry.

Tutaj dla wielu być może mała niespodzianka, ale i dla gamerów znaleźć coś można na polskim yt. W tej ciągle rosnącej społeczności pojawiają się co i rusz nowe kanały i streamy, które próbują skorzystać z niekończącej się koniunktury. Większość z nich jednak nie przedstawia większej wartości i jest przygotowany w sposób amatorski lub co najwyżej półprofesjonalny. Na tym tle kanał TV Gry wyróżnia się zdecydowanie i oferują naprawdę szeroką gamę filmików na wiele tematów powiązanych z grami. Zarówno z tymi oldskulowymi, co zainteresować może graczy, którzy byli z grami od samych ich początków, jak i z tymi najnowszych generacji, które są na topie właśnie teraz. Gigantycznym plusem tego kanału jest zaangażowanie w niego sporej liczby redaktorów, z których każdy ma inną, ciekawą osobowość i własną perspektywę na to, jak z gier korzystać i na co przy graniu zwracać największą uwagę. Ich wzajemne docinki są zresztą kolejną wartością dodaną do oferty tego kanału.

Miejsce 7. Historia bez cenzury

Tego kanału nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ale też pominięcie go byłoby zbrodnią wobec polskiego internetu. Mało jest bowiem kanałów, które tak mocno przysłużyłyby się popularyzacji nauki wśród społeczeństwa. Dziedziną nauki, którą oswoić może nam ten kanał jest oczywiście historia. Nie jest jednak ważne tylko to, co przybliża, ale też jak to robi. Robi to natomiast ze swobodą i swadą, której próżno by szukać gdziekolwiek li indziej. Proszę, sami zaczynamy popadać w historyczną narrację. W tym momencie na kanale jest już obecny ogromny wybór filmików obejmujących już prawie wszystkie epoki z historii Polski. Interesuje was Polska Piastów? Proszę bardzo, tam znajdziecie o niej masę ciekawostek? Królowie elekcyjni? Jeszcze jak, jak najbardziej. A i coś ze współczesnej historii Polski się znajdzie, co może najważniejsze. Chociaż zresztą historia jest tam podana bez cenzury, to właściwie większość filmików pokazywać można nawet dzieciom. Jest szansa, że zapamiętają z nich dużo więcej, niż ze szkoły. Jesteśmy w stanie zaryzykować nawet stwierdzenie, że jest to szansa granicząca z pewnością.

Miejsce 6. Sci -Fun

Przyszła kolej na coś dla tych, którzy lubią pogimnastykować trochę swój umysł. Tutaj znaleźć możemy podane w przystępny sposób rozwiązania problemów, które stoją teraz przed naukami ścisłymi. Nie powinniśmy jednak przejmować się tym, że nie byliśmy w szkole orłami z fizyki, czy z chemii, a teorię względności znamy głównie ze słyszenia. No i z memów z Einsteinem. W każdym odcinku znajduje się wprowadzenie do tematu, które jest zrozumiałe nawet dla laika. Można więc bezpiecznie poszerzać horyzonty bez strachu przed tym, że skończymy oglądać filmik w poczuciu upokorzenia spowodowanego własnym debilizmem. Nic bardziej mylnego. Pamiętajcie: Wiem, że nic nie wiem. Od tego to się zaczyna.

Miejsce 5. Uwaga Naukowy Bełkot

W tym samym niemal miejscu na liści umieszczamy drugi kanał o podobnej tematyce. Tyle są różne, co podobne, a pozycje na liście zawdzięczają jedynie naszym osobistym preferencjom. Uwaga Naukowy Bełkot wydaje się nam nieco przystępniejszy, jednak grzechem byłoby nie rzucić okiem na obydwa te kanały. Zachęcamy do dania szansy każdemu z nich i wyrobienia sobie własnej opinii. Bardzo jesteśmy ciekawi też tego, który spodoba wam się bardziej. Możecie dać znać w komentarzach, który z tych kanałów znalazł Waszym zdaniem lepszy sposób na przekazanie wiedzy swoim oglądającym.

Miejsce 4. Na Gałęzi

Na Gałęzi to kolejna propozycja należąca do bardziej niszowej części polskiego YouTube. W swojej kategorii nie ma jednak w naszej opinii sobie równych. Bezapelacyjnie. Jest to kanał, który zajmuje się kinematografią. Oglądając go możemy dowiedzieć się jak powstają filmy, na co zwracać uwagę przy ich oglądaniu, a nawet tego, jakie błędy popełniają filmowcy przy ich kręceniu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czemu Twoje ulubione filmy są tak niesamowicie dobre, czemu złe filmy są tak złe oraz tego, czemu lubisz czasem oglądać nawet te złe, to jest to miejsce dla Ciebie.

Miejsce 3. Krzysztof Gonciarz

Kolejny kanał, którego raczej nie trzeba przedstawiać. Krzysztof Gonciarz od lat jest źródłem inspiracji dla tysięcy ludzi. Korzystając z tego, że dzięki długoletniemu mieszkaniu w Japonii, ma ciekawą optykę na prowadzenie życia, tworzy filmiki, które są o tyle związane z podróżowaniem, co z przeżywaniem życia. Co ciekawe, także zaczynał karierę jako redaktor serwisu Gry-online, którego Jutubową odnogą jest polecany wyżej kanał TV-Gry. Jest także zaangażowany w inny kanał - Zapytaj Beczkę i go także polecamy z czystym sumieniem. Nie musicie go polubić, ale warto chociaż raz go posłuchać, żeby przekonać się, czemu jest tak popularny.

Miejsce 2. Globstory

Pierwszy na liście kanał stricte podróżniczy, który jednak jest godną reprezentacją swojego gatunku. Z roku na rok zdobywa coraz większe uznanie i trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy. Jego autorka, Kaja Krasko, swoim podejściem do życia, ciepłem oraz sposobem budowania narracji ze swoich podróży, potrafi przyciągnąć do siebie coraz to nowych widzów. Złośliwi stwierdzić mogą też, że nie bez znaczenia jest też jej nieprzeciętna uroda, nie warto jednak zwracać na to uwagi. To, co najciekawsze w tym kanale, to unikalna szansa na zajrzenie do innej kultury. Dzięki Globstory jest to bardzo łatwe i przyjemne, a też przyznać trzeba, że w tym momencie są już na kanale dostępne filmy z wielu podróży, które działy się na różnych kontynentach. Jeżeli nie odpowiada Ci więc klimat za oknem, to warto jest przenieść się na chwile w inne miejsce.

Miejsce 1. Grupa Filmowa Darwin 

Napisaliśmy na początku, że nie powinniście się sugerować kolejnością, którą proponujemy na tej liście. Nie jest to jednak do końca prawda. O ile bowiem co do innych propozycji na tej liście nie mieliśmy całkowitej pewności, to jest kanał, który w naszym mniemaniu dzierży miano absolutnego króla polskiego YouTuba. Co więcej, jest to król dzierżący władzę absolutną. Szczodrze jednak obdarowuje poddanych. Grupa Filmowa Darwin, bo to o niej mowa, od dłuższego czasu publikuje w internecie treści, które spokojnie konkurować mogą z profesjonalnymi filmami krótkometrażowymi. Nic dziwnego jednak, bo wszyscy występujący w nich aktorzy są absolutnymi zawodowcami, którzy spotkali się kiedyś w Akademii Sztuk Teatralnych i znaleźli swoje miejsce na rynku sztuki. Słowo sztuka nie jest tu nawet zastosowane na wyrost, bo kinematograficznie ich produkcje stoją na bardzo wysokim poziomie, który zresztą systematycznie wzrasta. Ogromna kreatywność pisarska i polot aktorski gwarantują dobrą zabawę. Przy tym chociaż nie wszystkie filmy są ze sobą bezpośrednio powiązane, to tworzą wspólne uniwersum i często odnoszą się do siebie wzajemnie. Gościnnie pojawiać się zaczęły w ich produkcjach nawet całkiem głośne nazwiska, żeby wspomnieć tylko Marcina Dorocińskiego, czy Joannę Kołaczkowską. Zdecydowanie warto jest ich dalej obserwować, my na pewno będziemy.

 

Na tym zamykamy naszą listę. Zgadzacie się z wyborem? Odkryliście dla siebie coś nowego? A może macie jakieś osobiste skarby, które zasługują na to, żeby odkryła je szersza publiczność? Jeśli tak, to nie kiście tego dobra dla siebie, tylko dajcie znać w komentarzach. Niech żyje pozytywna prokrastynacja!

Komentarze: