Warszawa to nie tylko stolica Polski. To właśnie miasto stołeczne jest największe w całym kraju, mieszka w nim najwięcej ludzi oraz jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów z Polski i zagranicy. Ci, którzy mieszkają w Warszawie być może już przywykli do atrakcji turystycznych miasta. Jednak inni, którzy przyjeżdżają do stolicy, tylko sporadycznie chętnie zwiedzają miasto i podziwiają jego uroki.
Poniżej przedstawiamy 10 miejsc, które trzeba odwiedzić, będąc w Warszawie.
10. Miejski ogród zoologiczny w Warszawie
Każdy miłośnik zwierząt powinien zajrzeć do zoo, kiedy będzie w Warszawie. Można tutaj zobaczyć około 500 gatunków zwierząt, z których część jest pod ochroną. Można tam spotkać tygrysa, żyrafę, papugę czy surykatki. Zoo cieszy się renomą, ponieważ zwierzęta są zadbane, odpowiednio karmione i chronione przed nieodpowiedzialnymi odwiedzającymi.
W zoo organizowane są również akcje mające na celu pomoc w żywieniu obecnych tam zwierząt.
Dodatkowo władze i pracownicy ogrodu zoologicznego w Internecie i na miejscu prowadzą kampanie mówiące o ochronie praw zwierząt oraz skutkach, które powstają w wyniku ich dokarmiania przez turystów.
9. Ogrody na dachu biblioteki
Ogród znajduje się na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Ogród jest podzielony na dwie części górną i dolną. Z górnej części tego miejsca można podziwiać panoramę całego miasta oraz Wisłę. Ogród przepełniony jest wieloma gatunkami roślin zielonych, które dają poczucie odprężenia i wyciszenia. Dlatego też chętnie udają się tam studenci czy turyści chcący odpocząć na łonie natury.
Przez szklany dach można zajrzeć do wnętrza biblioteki, co jest naprawdę niesamowite.
Ogród jest podzielony na dwie części górną i dolną.
Na dolnej znajduje się fontanna, staw oraz interesujące rzeźby.
Górna część ogrodu jest znacznie mniejsza od dolnej. Jednak łącznie tworzą powierzchnię około 17000 metrów kwadratowych.
8. Grób Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza powstał w 1925 roku. W tym dniu złożono w nim szczątki bezimiennego żołnierza. Mogiła została postawiona, by uczcić pamięć wszystkich poległych żołnierzy, którzy walczyli o wolność Polski w I wojnie światowej. Grób jest pod stałym nadzorem straży honorowej. W święta państwowe odbywa się uroczysta zmiana warty honorowej.
Grób Nieznanego Żołnierza znajduje się w Ogrodzie saskim. Jest to urokliwe miejsce przepełnione alejkami, które latem otoczone są krzewami i kwiatami. W ogrodzie można zobaczyć wiele ciekawych rzeźb z epoki baroku.
Interesującym obiektem jest również sporych rozmiarów fontanna.
7. Bulwary nad Wisłą
Bulwary to idealne miejsce dla tych, którzy swój wolny czas chętnie spędzają na świeżym powietrzu. Na bulwarach można nie tylko spacerować, ale także usiąść na drzewnych konarach, które zastępują ławki, leżaku bądź kamiennej ławce z widokiem na rzekę.Bulwary nad Wisłą przyciągają również najmłodszych turystów, ponieważ mogą tutaj skorzystać z trampolin lub wodnego placu zabaw.
Latem można wynająć motorówkę, czy kajak i ruszyć w rejs po Wiśle.
Na Bulwarach znajduje się słynny pomnik Syrenki Warszawskiej.
6. Muzeum domków dla lalek, gier i zabawek
Muzeum domków dla lalek, gier i zabawek to miejsce, które powinien zobaczyć każdy. Przychodząc do muzeum, można poczuć się jak w bajce. W gablotach umieszczone są domki dla lalek z różnych epok. Wnętrza pomieszczeń przedstawiają zmianę mody i wystroju zależnie od czasu, miejsca, czy statusu społecznego.
Imitacja prawdziwych domów, pokoi i ludzi jest bardzo realistyczna. Każdy detal jest bardzo szczegółowo dopracowany. W domkach nie brakuje dywanów, ozdób ściennych lub strojów, które są charakterystyczne dla danych czasów.
Dodatkowo można zobaczyć również pojedyncze egzemplarze lalek, które są stworzona na cześć ludzi ważnych dla historii.
W muzeum znajduje się też dom Muminków i Arka Noego.
5. Centrum Nauki Kopernik
To idealne miejsce dla tych, którzy chcą poznać naukę z zupełnie innej strony. W Centrum Kopernika można osobiście przeprowadzać doświadczenia, a wystawione eksponaty są na wyciągnięcie ręki.
Na miejscu znajduje się również Planetarium, gdzie można poznać historię gwiazd planet i wszechświata. W Centrum organizowane są też wystawy, cykliczne wydarzenia oraz pokazy, które całkowicie poświęcone są nauce.
Wszelkie zajęcia przeznaczone są dla różnych grup wiekowych, co pozwala prowadzącym na odpowiednie podejście i zaciekawienie tematem. Najmłodsi odbiorcy mogą mieć zaledwie 3 lata.
4. Stare Miasto Warszawy
Stare Miasto Warszawy w pewnym sensie jest symbolem zakończeniem II Wojny Światowej. To miejsce zostało zniszczone w 1944 roku. Jednak już po 5 latach zostało całkowicie odbudowane. To właśnie na Starym Mieście można przejść się brukowanymi uliczkami. Na ich obrzeżach stoją kolorowe kamienice oraz kościoły z nietypowymi, strzelistymi wieżami. Ponadto główną atrakcją Starego Miasta Warszawy jest plac zamkowy, w którego centrum stoi kolumna Zygmunta III Wazy.
Turyści chętnie uczęszczają również na Rynek Starego Miasta, gdzie można kupić pamiątki z pobytu stolicy, zjeść obiad lub zwyczajnie zwiedzić malownicze miejsce.
3. Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie to kompleks ogrodowy. W jego centrum stoi pałac, który niegdyś był letnią rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego. Początki Łazienek datowane są w XVII wieku. Oprócz pałacu w Łazienkach można zwiedzić cztery różne ogrody, które cieszą wzrok pięknymi drzewami kwiatami i krzewami.
W części ogrodowej można zobaczyć również wiele interesujących zabytków. Pod pomnikiem Chopina latem organizowane są różne koncerty z udziałem artystów z całej Europy.
Ponadto w Łazienkach Królewskich znajdują się również: stara oranżeria, Amfiteatr, czy Pałac Myślewicki.
2. Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum zostało otwarte 31 lipca 2004 roku. Data jest znacząca, ponieważ otwarcie miało miejsce jeden dzień przed 60 rocznicą wybuchu powstania. Muzeum powstało, aby uczcić pamięć walczących i poległych Warszawiaków, którzy podczas II wojny światowej walczyli o wolną Polskę.
W Muzeum Powstania Warszawskiego można zobaczyć eksponaty takie jak broń, dokumenty, listy, prywatne rzeczy Powstańców. W muzeum organizowane są również lekcje historii, które pomagają zobrazować uczestnikom, z czym przyszło się zmagać polskim bohaterom.
1. Pałac Kultury i Nauki
Jeszcze do niedawna był to najwyższy budynek w Polsce. Obecnie jednak zajmuje drugie miejsce, ponieważ pierwsze zajął budynek Varso Tower. Co prawda jego budowa nadal trwa, ale szkielet budynku z iglicą już są i łącznie mierzą 310 metrów wysokości. Pałac Kultury i Nauki ma wysokość 231 metrów. Jednak nie umniejsza to jego walorów turystycznych. Na 30 piętrze drapacza chmur znajduje się taras widokowy, z którego można zobaczyć panoramę całego miasta. Ponadto w Pałacu można iść do teatru, kina bądź muzeum. Istnieje również możliwość zjedzenia posiłku w jednej z restauracji, a w międzyczasie cieszyć się pięknym widokiem za oknem.
W Pałacu znajduje się także główny Punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej.
Zależnie od pory roku przed pałacem organizowane są różnego rodzaju rozrywki. Zimą na placu można pojeździć na łyżwach. Natomiast latem zobaczyć koncert bądź inne widowisko
W 2007 roku Pałac Kultury i Nauki został wpisany do rejestru zabytków.
Komentarze: