Top 10 filmów w 2021 roku

wrzesień 26, 2021

2021 rok należał z pewnością do jednego z lepszych w ostatniej dekadzie. Dobrych tytułów nie brakowało, a pojawiały się one nie tylko w kinach, ale też na serwisach streamingowych. Coś dla siebie znaleźli zarówno fani horrorów, filmów obyczajowych, dramatów, kina akcji, jak i dokumentów. Które dziesięć filmów zdecydowanie wybijało się na tle reszty? Przejrzyj przygotowany przez nas Top 10 filmów 2021

10. Nikt

 

W kinie brakuje trochę filmów w rodzaju "Johna Wicka", gdzie nie brakuje scen akcji, a oglądający nie jest zmuszony śledzić skomplikowanej fabuły. Prosta historia "Nikt" jest tylko pretekstem do nieustannej walki i ciekawych choreografii. Główną rolę zagrał tu Bob Odenkirk, który zyskał już renomę aktora kultowego po "Breaking Bad" i "Better Call Saul". Były agent służb specjalnych przysięga tutaj zemstę na ludziach, którzy okradli jego rodzinę. Będzie to prowadziło do docierania do coraz wyższych szczebli mafii, gdzie głównego bohatera będą czekały coraz to nowe wyzwania. 

9. Malcolm i Marie

 

Po sukcesie serialu "Euforia" Sam Levinson, czyli scenarzysta produkcji, nie narzekał z pewnością na brak zainteresowania swoimi usługami. Nie rzucił się jednak na wysokobudżetowe produkcje, ale postanowił stworzyć kameralne "Malcolm i Marie". Znowu połączył tu siły ze znaną Zendayą. Słynna modelka zagrała wspaniałą rolę w "Euforii" i obecnie jest jedną z bardziej rozchwytywanych aktorek w Hollywood, o czym świadczy angaż do "Diuny". Nowy film Levinsona to opowieść o reżyserze i aktorce, którzy wrócili do domu po premierze nowego filmu. Rozmowa zaczyna zamieniać się w dość sporą kłótnię, gdzie para zaczyna wypominać sobie całe dotychczasowe życie. Oparty na dialogach film jest bardzo emocjonalny, a przy okazji stara się podjąć poważne tematy, takie jak np. stan współczesnej krytyki filmowej. 

8. Annette

 

Filmy Leona Caraxa albo się kocha, albo nienawidzi. "Holy Motors" został swego czasu uznany za jeden z najdziwniejszych filmów w historii kina. Nietypowe jest również "Annette", czyli musical, do którego piosenki napisał kultowy zespół Sparks. Opowiada on o losach pewnej artystycznej rodziny, gdzie rodzi się dziecko o tytułowym imieniu. Patologiczny ojciec chce wykorzystać umiejętności córki, która zaczyna przemierzać cały świat w poszukiwaniu sławy. Po drodze dochodzi do wielu nietypowych sytuacji, a niektóre są naprawdę przerażające. Utrzymany w duchu musicalu film opiera się wyłącznie na piosenkach, dlatego trzeba do niego pewnej dozy cierpliwości. 

7. Judasz i Czarny Mesjasz 

 

Kino zaangażowane politycznie ma swoich fanów i przeciwników. "Judasz i Czarny Mesjasz" jest rodzajem filmu historycznego, który przypomina o działalności słynnych Czarnych Panter. Dużą zaletą filmu jest obiektywność, gdzie obok zalet organizacji wypominane są jej wady i błędy w działaniu. Dzięki temu tytuł nie jest jedynie laurką, ale dokładną analizą strasznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych lat 60-tych i 70-tych. Film zebrał całkiem sporo nominacji do Oscara, a szczególnie doceniony został Daniel Kaluuya, który otrzymał nagrodę jako najlepszy aktor drugoplanowy. 

6. Cruella

 

Mało kto spodziewał się takiego filmu o Cruelli De Mon, czyli słynnej antagonistki filmu "101 Dalmatyńczyków". Kojarzona jako jednoznacznie zła postać projektantka została trochę zrehabilitowana, a film jest przedstawieniem jej życia od najmłodszych lat. Cruella została znienawidzona przez dzieci z uwagi na futra, które chciała tworzyć z dalmatyńczyków, z uwagi na ich charakterystyczną sierść. W filmie ukazane jest, dlaczego bohaterka tak bardzo nienawidzi tych czworonogów i co ją popchnęło do tak nietypowych działań. Świetną rolę po raz kolejny zagrała Emma Stone, która powinna za rolę otrzymać nominację do Oscara. 

 5. Seaspiracy 

 

Coś dla siebie znaleźli również fani dokumentów. Szokujące "Seaspiracy" opowiada o obecnym stanie rybołówstwa i wykorzystywania zwierząt wodnych przez ludzi. Dokument wskazuje, dlaczego na świecie zaczyna brakować ryb i znikają gatunki, których kiedyś było pod dostatkiem. Film ukazuje tragiczne warunki przetrzymywania zwierząt, do których dostęp uzyskano wyłącznie dzięki ukrytym kamerom. Przedstawiony jest też tragiczny stan raf koralowych czy  życie płetwali błękitnych i delfinów. Dokument pokazuje również alternatywy dla ludzi, którzy powinni bardziej dbać o stan planety. 

4. Najmro. Kocha, Kradnie, Szanuje

 

Film o słynnym oszuście Najmrodzkim od razu skradł serca polskiej publiczności. Z pewnością jest to wywołane pewną nostalgią za czasami dawnego PRLu. Wykonany z dużą dbałością o szczegóły film przypomina wizyty w Peweksie, nieustanne gonienie za różnymi towarami, stanie w kolejce i kiczowate filmy w rodzaju "Klątwy Doliny Węża". Ludzie żyjący w tamtych czasach docenią wierne oddanie tamtej rzeczywistości. Nie zabraknie też najlepszych piosenek tamtych czasów z Anną Jantar czy Czesławem Niemenem na czele. Film jest też przede wszystkim przypomnieniem historii Zdzisława Najmrodzkiego, który ponad 20 razy uciekł z więzienia i był prawdziwą zmorą dla milicji. W tej roli świetny jak zawsze Dawid Ogrodnik. 

3. Zielony Rycerz. Green Knight

 

"Zielony Rycerz" nie jest z pewnością filmem dla każdego. Odwołujący się do czasów arturiańskich posiada dość powolne tempo i skupia się przede wszystkim na dialogach. Dla wielu osób jest to jednak jeden z najlepszych filmów o "Rycerzach Okrągłego Stołu". Wynika to z niesamowitego klimatu, który oddaje idealnie ducha tamtych czasów. Jest to z pewnością dzieło wielowymiarowe, gdzie wiele opowiada się o godności czy przemijaniu, które godne są samego Szekspira. Film opowiada o szalonym życiu Sir Gawaina, który nigdy nie liczy się z konsekwencjami swoich działań. Pewnego dnia do zamku jednak zawitał słynny Zielony Rycerzy, który wyzywa go na pojedynek. Sir Gawain będzie musiał odwiedzić wiele krain i ziem, zanim na nowo odszuka tajemniczego przeciwnika. 

2. Legion Samobójców: Suicide Squad

 

Marvel Studios, póki co nie rozpieszcza swoich widzów, a mieszane uczucia zebrała "Czarna Wdowa". Mało kto myślał, że najlepszym filmem superbohaterskim 2021 będzie film DC Comics. Studio odrobiło lekcję z poprzedniej części, gdzie nastawiło się na postawienie na teledyskowy montaż czy niepasujące piosenki. Tym razem za reżyserie wziął się słynny James Gunn, który zasłynął filmami o "Strażnikach Galaktyki". W filmie panuje podobny humor, a show jak zwykle kradnie niezastąpiona Harley Quinn. Pojawiło się również sporo nowych postaci, które wiele wnoszą do uniwersum DC. 

1. Mitchellowie kontra maszyny 

 

Najlepszy film 2021 roku zdaniem wielu osób nie trafił pierwotnie do kin. Został udostępniony na serwisie streamingowym Netflix i od razu podbił serca publiczności na całym świecie. Dla obeznanych w kinie osób nie była to żadna niespodzianka. Odpowiedzialny za film był bowiem oddział Sony, który stworzył jedną z najlepszych animacji w historii kina, czyli "Spider-Man Uniwersum". "Mitchellowie kontra maszyny" wcale nie są gorszym filmem, a najlepsze są postaci, oparte na członkach rodziny, gdzie w równym stopniu humor i przywiązanie. Szalona walka z nietypowymi maszynami potrafi rozbawić do łez, a dla sporej części publiczności stała się również powodem wielu wylanych łez. 

 

Komentarze: