Dlaczego warto czytać książki?

październik 23, 2021

Czytanie książek ma wiele zalet. Ale spójrzmy prawdzie w oczy: to może być wyzwanie, aby zmotywować się do czytania 382-stronicowej książki, gdy możemy obejrzeć film, posłuchać audiobooka lub obejrzeć streszczenie wideo na YouTube. Jeśli jednak większość Twoich codziennych lektur składa się z postów w mediach społecznościowych, wiadomości tekstowych i nagłówków wiadomości, to wiele tracisz.

Jakie są więc korzyści z czytania książek?

Jeśli jesteś zainteresowany czytaniem większej ilości książek, ale potrzebujesz trochę motywacji, ten artykuł jest dla Ciebie. W końcu, kiedy zrozumiesz znaczenie czytania książek, będziesz bardziej skłonny do tego.

Oto 10 korzyści z czytania, które ilustrują znaczenie czytania książek. Kiedy czytasz każdego dnia:

 • Zdobywasz cenną wiedzę
 • Ćwiczysz swój mózg
 • Poprawiasz swoją koncentrację
 • Poprawiasz swoją pamięć
 • Książki dostarczają Ci rozrywki
 • Zwiększasz swoją zdolność do empatii
 • Poprawiasz swoje umiejętności komunikacyjne
 • Zmniejszasz stres
 • Poprawiasz swoje zdrowie psychiczne
 • Żyjesz dłużej

Teraz zagłębmy się nieco bardziej, aby lepiej zrozumieć korzyści płynące z czytania.

1. Zdobywasz cenną wiedzę

Jedną z najbardziej oczywistych korzyści płynących z codziennego czytania jest nauka. A w przeciwieństwie do filmów czy podcastów na YouTube, książki zapewniają dostęp do głębokiej wiedzy. Innymi słowy, jeśli chcesz być bardziej produktywny, to z czego, Twoim zdaniem, nauczysz się najwięcej?

 • Książka od kogoś, kto studiował przez 20 lat,
 • Albo 10-minutowy filmik na YouTube od kogoś zainteresowanego tematem?

Jak myślisz, z którego źródła wyniesiesz więcej? Jak myślisz, która z tych opcji bardziej pomoże Ci zmienić Twoje nawyki?

Oczywiście książka! Poza tym, z książek można nauczyć się dosłownie wszystkiego. Na przykład, gdy ktoś pyta Elona Muska, założyciela SpaceX, jak nauczył się budować rakiety, odpowiada: "Czytam książki". Może chcesz nauczyć się kodować, malować lub rozpocząć udany biznes? A może chcesz odkryć, jak całkowicie zmienić swoje życie? Cokolwiek to jest, czytanie może pomóc.

2. Ćwiczysz swój mózg

Dlaczego czytanie jest ważne? Jak napisał kiedyś XVII-wieczny angielski pisarz Joseph Addison

"Czytanie jest dla umysłu tym, czym ćwiczenia dla ciała"

 Co więc czytanie robi z twoim mózgiem? Badania potwierdziły, że czytanie stymuluje złożoną sieć sygnałów w mózgu. A w miarę poprawy umiejętności czytania, sieci te stają się coraz silniejsze i bardziej wyrafinowane. W innym badaniu naukowcy zmierzyli, jak czytanie powieści wpływa na nasz mózg.

Uczestnicy badania czytali powieść "Pompeje" Roberta Harrisa i w miarę rozwoju napięcia w opowiadaniu aktywowało się więcej obszarów mózgu. Badania wykazały, że łączność mózgowa wzrosła podczas czytania i przez kilka dni po nim, co świadczy o ogromnych korzyściach płynących z codziennego czytania książek.

Mówiąc prościej, nasz mózg ma zasadę "nieużywane organy zanikają", podobnie jak nasze mięśnie. Innymi słowy, jeśli nie będziemy regularnie ćwiczyć naszych umysłów, nasze zdolności poznawcze mogą się pogorszyć. Jednak, gdy czytamy codziennie, możemy utrzymać je silne i zdrowe.

3. Poprawiasz swoją koncentrację

Zdolność do koncentracji i skupienia się przez dłuższy czas jest niezbędna dla sukcesu i dobrego samopoczucia.

Aby pozostać wartościowym w naszej gospodarce, musisz opanować sztukę szybkiego uczenia się skomplikowanych rzeczy. To zadanie wymaga ciągłej koncentracji. Umiejętność ta staje się coraz rzadsza z powodu ciągłego multitaskingu, powiadomień i aplikacji społecznościowych. Badania przeprowadzone przez Microsoft potwierdzają, że ludzie tracą koncentrację już po ośmiu sekundach.

Na szczęście jedną z kluczowych korzyści płynących z czytania jest to, że pomaga ono w ćwiczeniu koncentracji na jednej rzeczy naraz. Na przykład, powieść wymaga pełnej uwagi, aby przenieść Cię w inny świat. A jeśli chcesz się uczyć z książki non-fiction, musisz być w pełni obecny i zaangażowany.

Krótko mówiąc, jeśli chcesz odnieść sukces, musisz się skoncentrować. A jeśli chcesz się bardziej skoncentrować, możesz poćwiczyć czytanie książek.

4. Poprawiasz swoją pamięć

Czy zawsze o czymś zapominasz? Czy masz mnóstwo list rzeczy do zrobienia, ale nie możesz sobie przypomnieć, co na nich jest?

Nie obawiaj się: jedną z zalet czytania książek jest to, że mogą ono poprawić Twoją pamięć. Kiedy czytasz książkę non-fiction, pochłaniasz również ogromną ilość informacji na temat, o którym czytasz.

Podobnie za każdym razem, gdy czytasz powieść, musisz zapamiętać tony informacji o fabule i wątkach, postaciach i ich relacjach oraz otoczeniu, w którym rozgrywa się akcja. To bardzo dużo informacji!

Wszystkie te nowe informacje tworzą nowe wspomnienia. A każde nowe wspomnienie tworzy synapsy lub wzmacnia stare. Wynik? Codzienne czytanie może poprawić twoją pamięć; może pomóc ci w nauce przechowywania nowych informacji i skuteczniejszego przywoływania wspomnień.

 

5. Książki dostarczają Ci rozrywki

Książki dostarczają jednych z najbardziej wciągających rozrywek na naszej planecie. Czy kiedykolwiek przeczytałeś książkę, której nie mogłeś odłożyć? Czy pamiętasz, że czułeś się tak zaangażowany w historię lub to, czego się uczyłeś, że czytałeś nawet wtedy, gdy musiałeś pójść do łazienki lub byłeś głodny?

Istnieją miliony niesamowitych książek i istnieje idealny gatunek czytelniczy dla każdego, od powieści fantasy i literatury klasycznej do poradników i książek biznesowych.

6. Zwiększasz swoją zdolność do empatii

Inną korzyścią płynącą z czytania książek jest to, że mogą one poprawić naszą zdolność do empatii z innymi. A empatia ma wiele zalet: może zredukować stres, poprawić nasze relacje z ludźmi i wpłynąć na naszą moralność. Jak?

Badania wykazały, że długotrwali czytelnicy literatury pięknej mają tendencję do rozwijania lepszej "teorii umysłu", terminu używanego do opisania naszej zdolności do empatii i umiejętności rozumienia innych. Inne badanie wykazało, że kiedy czytamy historie, które zgłębiają wewnętrzne życie i emocje bohaterów, poprawia się nasza zdolność do rozumienia uczuć i punktu widzenia innych.

Na przykład, doświadczanie świata oczami Harry'ego Pottera może pomóc nam nauczyć się patrzeć na świat z perspektywy naszych rodzin, przyjaciół i współpracowników.

7. Poprawiasz swoje umiejętności komunikacyjne

Umiejętność skutecznej komunikacji jest istotną umiejętnością życiową. W rzeczywistości, jedno z badań wykazało, że 69% pracodawców poszukuje osób z "miękkimi" umiejętnościami, takimi jak skuteczna komunikacja. Dobra wiadomość?

Jedną z głównych korzyści płynących z czytania jest to, że pomaga nam ono lepiej się komunikować. Codzienne czytanie może poprawić nasze umiejętności komunikacyjne na wiele sposobów. Na przykład, czytanie może wpłynąć na Twoje pisanie i zwiększyć zasób słownictwa.

Kiedy czytamy dobrze napisany utwór, w naturalny sposób obserwujemy jego styl pisania i kompozycję. Ponadto badania pokazują, że osoby, które regularnie czytają, mają tendencję do rozwijania bogatego słownictwa. Nie zapominaj również, że czytanie pomaga również poprawić umiejętności komunikacyjne poprzez zwiększenie naszej zdolności do empatii i zrozumienia innych.

 

8. Zmniejszasz stres

Innym efektem czytania jest to, że może ono zmniejszyć stres. Badania wykazały, że już 30 minut czytania dziennie może obniżyć ciśnienie krwi, tętno i uczucie niepokoju psychicznego. Inne badanie wykazało, że czytanie jest najlepszym sposobem na zmniejszenie stresu, w porównaniu ze spacerami, filiżanką herbaty lub kawy i grami wideo.

Badanie wykazało, że nawet sześć minut czytania może wystarczyć, aby zmniejszyć poziom stresu o ponad dwie trzecie. Tak więc następnym razem, gdy poczujesz się zestresowany, przypomnij sobie o korzyściach płynących z czytania i pozwól, by napięcie zniknęło.

9. Poprawiasz swoje zdrowie psychiczne

Korzyści płynące z czytania dotyczą również zdrowia psychicznego. Naukowcy badali wpływ poradników i odkryli, że wiele z nich ma wymierny wpływ na depresję lub inne zaburzenia nastroju. W związku z tym brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) zainicjowała program przepisywania książek pod nazwą Reading Well. Serwis ten przepisuje książki wybrane przez ekspertów medycznych dla konkretnych schorzeń.

10. Żyjesz dłużej

Ten ostatni efekt czytania jest być może jednym z najbardziej ekscytujących i interesujących: okazuje się, że korzyści zdrowotne płynące z czytania mogą pomóc nam żyć dłużej. 12-letnie badania nad zdrowiem i emeryturą wykazały, że ci, którzy czytali książki, przeżyli o dwa lata dłużej niż ci, którzy nie czytali książek lub czytali czasopisma i inne media. Ponadto ci, którzy czytali 30 minut dziennie (3,5 godziny tygodniowo), mieli o 23% większe szanse na przeżycie niż ci, którzy nie czytali często. Całkiem nieźle, prawda? 

Jak wspomniano powyżej, czytanie jest doskonałym sposobem na ćwiczenie naszych mózgów, dzięki czemu stajemy się mądrzejsi i bystrzejsi. Jednak efektem domina jest to, że czytanie pomaga również zapobiegać związanemu z wiekiem pogorszeniu zdolności poznawczych. Jedno z badań wykazało, że starsi dorośli, którzy czytają lub regularnie grają w wymagające umysłowo gry, takie jak szachy, są dwa i pół raza mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera.  

Z drugiej strony, ludzie, którzy nie ćwiczą swojego mózgu, mogą stracić jego potencję - wspomina główny autor badania, dr Robert Freidland. Nic dziwnego, że amerykański National Institute on Aging zaleca zwolennikom zdrowego trybu życia codziennie czytanie. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli czytasz codziennie, masz większe szanse na zachowanie zdolności umysłowych i dłuższe życie.

Podsumowanie: Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego czytanie jest dla Ciebie dobre?

Czytanie jest dobre, ponieważ poprawia Twoją koncentrację, pamięć, empatię i umiejętności komunikacyjne.

Może zmniejszyć stres, poprawić zdrowie psychiczne i pomóc żyć dłużej.

Czytanie pozwala również nauczyć się nowych rzeczy, które pomogą Ci odnieść sukces w pracy i w związkach. A co najlepsze?

Możesz uzyskać wszystkie te korzyści z czytania książek, jednocześnie ciesząc się fantastyczną rozrywką.

Komentarze: