11 sposobów na maksymalne wykorzystanie możliwości smartwatcha nawet bez wychodzenia z domu

styczeń 02, 2022

Kto powiedział, że urządzenia wearables mogą być używane tylko na ulicy lub na siłowni? Smartwatche posiadają wiele funkcji, które mogą być przydatne nawet w domu. Opowiemy ci o nich.
Technologia jest jednym z naszych największych sprzymierzeńców, kiedy musimy zostać w domu. Oprócz łączenia nas z resztą świata i oferowania tysiąca i jednej opcji rozrywki dzięki streamingowi i grom wideo, ułatwia nam również utrzymanie dobrej formy dzięki urządzeniom takim jak smartwatche.
Urządzenia te są lepiej znane z uprawiania sportu lub funkcjonowania jako rozszerzenie naszego telefonu komórkowego do połączeń i alarmów, ale teraz zaczynają być postrzegane jako sprzymierzeniec w monitorowaniu naszego zdrowia i promowaniu naszego ogólnego samopoczucia, ponieważ innowacje w ich czujnikach i oprogramowaniu przyniosły znacznie bardziej zaawansowane funkcje.

1. Monitoruje funkcje życiowe.

 

Smartwatche nie tylko pomagają nam utrzymać formę, ale także dbają o nasze zdrowie dzięki swoim czujnikom. Monitorują one tętno, aby dowiedzieć się, czy jesteś w szczytowym momencie stresu, pomagają przypomnieć o regularnym piciu wody, a nawet wspierają określone aplikacje dotyczące zdrowia kobiet. EKG, czyli elektrokardiogram, to najbardziej zaawansowana funkcja w tym zakresie, która pomaga nam monitorować zdrowie serca i optymalizować trening w oparciu o jego reakcję.

2. Alarmuje o problemach zdrowotnych lub rodzinnych za pomocą telefonu SOS.

 

Inną wspaniałą cechą modeli takich jak Apple Watch jest możliwość ostrzegania pobliskich służb medycznych i członków rodziny za pomocą wbudowanego połączenia SOS. Po prostu przytrzymując przycisk boczny przez około 5-6 sekund, alarm jest wysyłany do służb ratunkowych z naszą lokalizacją i wiadomością, aby dać im znać, że coś jest nie tak. Ratownik, który sprawił, że zegarek Apple Watch stał się bardzo polecaną opcją dla osób starszych.

3. Monitoruje nasz odpoczynek.

 

Odpoczynek jest jedną z najważniejszych funkcji życiowych. Podczas gdy nasze ciała "naprawiają się", nasze mózgi pobierają informacje, aby rozpocząć dzień pełen energii. Ale sen nie oznacza odpoczynku, ponieważ istnieją różne fazy snu o różnych cechach szczególnych. W tym sensie, smartwatche pozwalają nam analizować te fazy i dowiedzieć się, jak wpływają one na naszą codzienną wydajność. Aplikacja na zegarek uruchomi dzienny raport, rozpozna Twoje wzorce i pomoże Ci ustalić "cele", aby poprawić swój wypoczynek w dłuższej perspektywie.

4. Zorganizuje czas.

 

Bardzo ważne jest również posiadanie "efektywnego" czasu, który możemy poświęcić na nasze zadania. Co innego siedzieć przed komputerem przez cztery godziny i nic nie robić, a co innego zorganizować się tak, aby czas, który poświęcamy na robienie czegoś, faktycznie wykorzystać na to, zwłaszcza jeśli mamy do wykonania telepracę w domu z dziećmi i inne zadania, takie jak zakupy czy ćwiczenia. Smartwatch może służyć jako osobisty asystent, ustawiając alarmy dla zadań i spotkań lub po prostu ostrzegając nas, gdy zbyt długo siedzimy. Z drugiej strony, połączenie go z aplikacją zwiększającą produktywność, taką jak Clockwork Tomato, może pomóc nam zarządzać czasem, jaki poświęcamy na każde zadanie. Ta konkretna aplikacja oparta jest na technice pomodoro, która składa się z 5 kroków.
Zdecyduj się na zadanie do wykonania.


Ustaw alarm na 25 minut.
Pracujesz intensywnie, wyłącznie i w skupieniu nad tym zadaniem aż do momentu, kiedy zadzwoni alarm (moment pomodoro).
Odpoczywaj przez 5 minut (wypij kawę, przejdź się na krótki spacer - cokolwiek, byle nie praca).
Rozpocząć proces od nowa. Po osiągnięciu czterech pomodoros, robisz dłuższą przerwę 20 lub 30 minut.
To niesamowita technika, która pozwoli nam skupić całą naszą uwagę w najlepszy możliwy sposób i do której nie będziemy potrzebowali żadnych przypomnień poza tymi, które zapewni nam inteligentny zegarek i ulubiona aplikacja.

5. Pomaga się zrelaksować.

 

Za dużo wiadomości, wiadomości grupowych, pracy? Nawet jeśli spędzamy cały dzień w domu, nie sposób się czasem nie zestresować. Aby uwolnić to napięcie, oprócz sportu, smartwatche oferują rutyny związane z mindfulness, jogą lub małymi nawykami, które pomogą Ci się odłączyć. Inne, bardziej zaawansowane smartwatche są w stanie określić ilościowo nasz stres poprzez monitorowanie naszych parametrów życiowych lub reakcji naszej skóry, a wszystko to, wraz z określeniem ilościowym naszego snu, może naprawdę pomóc nam być świadomym tego, co dzieje się "wewnątrz" nas, poza ćwiczeniami fizycznymi.

6. Steruje naszym systemem automatyki domowej.

 

Jeśli mamy w domu sprzęt do automatyki domowej, możliwe jest sterowanie większością z poziomu smartwatcha z mikrofonami kompatybilnymi z asystentami głosowymi takimi jak Siri czy Google Assistant. W czasach, gdy dom jest wszystkim, środowisko również. Włączamy światła w całym domu lub przyciemniamy te w salonie, podłączamy Apple TV, aby obejrzeć serial, kontrolujemy temperaturę w naszym domu dzięki najnowszej generacji termostatom.

7. Asystuje nam w kuchni.

 

W dzisiejszych czasach odpoczynku w domu, wiele osób skorzystało z okazji, aby odkryć kuchnię. Od wspominania zapiekanek mamy po pieczenie chleba - wszystko to wymaga kroków, ale jak pamiętać o sprawdzeniu, czy ciasto dobrze wyrosło? A co, jeśli mamy też kilka garnków w drodze, każdy z własnym przepisem? Na ratunek przychodzą smartwatche, które pozwalają ustawić dowolną liczbę spersonalizowanych alarmów. I w przeciwieństwie do telefonu, który zawsze może zgubić się w poduszkach na kanapie, będziemy go nosić, aby się nie zgubił.

8. Wspiera podczas treningu.

 

Jedną z najciekawszych rzeczy dotyczących smartwatchy jest wszystko, co mają do zaoferowania w zakresie fitnessu i ćwiczeń. Najnowszej generacji smartwatche oferują wiele trybów treningowych. Trening cardio lub siłowy, a nawet 7-minutowe sprinty czy rozciąganie pomogą nam utrzymać ruch, spalić energię, a przede wszystkim pozbyć się stresu nagromadzonego w ciągu reszty dnia. Dla czegoś spokojniejszego w domu, istnieją plany i procedury dla dyscyplin takich jak joga, pilates, lub ogólne tonowanie. Po stronie motywacji możemy wykorzystać konkretne funkcjonalności, takie jak alarmy, dzwonki czy inne programy, w taki sposób, aby stymulowały nas do realizacji codziennych celów. W tym sensie będziemy mogli kontynuować rywalizację z naszymi przyjaciółmi lub rodziną z różnymi wyzwaniami, aby nadać jej bardziej zabawny charakter.

9. Pomaga słuchać muzyki.

 

A jeśli potrzebujesz muzyki, aby nadać rytm swoim treningom, możesz to zrobić bez konieczności posiadania w pobliżu iPhone'a lub smartfona z systemem Android. Wszystkie te zegarki mają pamięć wewnętrzną, więc można w nich przechowywać pliki MP3, ale można też zainstalować aplikację Spotify, aby słuchać muzyki strumieniowej i podcastów lub odkrywać popularne listy odtwarzania. Do słuchania potrzebujesz po prostu pary słuchawek Bluetooth. Jeśli mają również technologię redukcji szumów, która pozwala wyeliminować dźwięki z zewnątrz i zanurzyć się w swoim treningu (lub ulubionej muzyce), tym lepiej.

10. Odbiera połączenia telefoniczne.

 

Szczególną cechą smartwatchy jest to, że synchronizują się z telefonem komórkowym, więc działają jak jego przedłużenie, umożliwiając słuchanie i odbieranie połączeń (jeśli mają mikrofon) z nadgarstka. Coś, co może wydawać się stosunkowo nieistotne, gdy jesteśmy w domu, może być przydatne, gdy na przykład ćwiczymy lub gotujemy. W takich przypadkach możemy odebrać połączenie w normalny sposób, po prostu naciskając przycisk na ekranie i bez konieczności wstawania z fotela.

11. Monitoruje poziom tlenu we krwi.

 

Wreszcie, wiele smartwatchy oferuje możliwość ilościowego pomiaru nasycenia krwi tlenem lub SpO2. Pomiar ten jest używany do reprezentowania procentu krwi nasyconej tlenem, co jest istotne dla sprawdzenia, czy prawidłowo odzyskujesz siły po intensywnym treningu. Wiedza na temat ilości tlenu przenoszonego przez krew ma szczególne znaczenie we wczesnym diagnozowaniu różnych chorób. W sporcie, jeśli używamy szybkich i intensywnych aplikacji treningowych, monitorowanie tlenu we krwi ułatwi nam zorientowanie się, czy oddychamy prawidłowo i czy nasz organizm otrzymuje tlen, którego potrzebuje po zakończeniu ćwiczeń.

Komentarze: