Jak poradzić sobie z rozstaniem: Wskazówki, jak żyć dalej

marzec 13, 2022
Rozstanie z facetem

Rozstania nigdy nie są łatwe - zwłaszcza gdy to Ty jesteś osobą, która zostaje porzucona. Ale mogą być jeszcze trudniejsze, gdy to Ty kończysz związek. Niezależnie od tego, czy to Ty masz złamane serce, czy to Ty masz złamane serce, poniższe wskazówki dotyczące rozstania pomogą Ci uporać się z bólem i wrócić na drogę ku szczęśliwej przyszłości.

Wielu z nas z pewnością doświadczyło tak trudnej sytuacji w życiu jaką jest rozstanie. Niezależnie czy mówimy tutaj o długotrwałym związku czy, chwilowej miłości, to zawsze będzie bardzo bolesne doświadczenie. Nie można jednak zapominać, że to nie koniec świata, nawet jeśli takim się wydaje i istnieją metody dzięki którym będziemy wstanie takie rozstanie przeżyć dużo łatwiej.

null

 

Kiedy zdecydować się na rozstanie?

Istnieją pewne sytuacje, kiedy rozstanie będzie konieczne. Jedną z nich jest np. toksyczny związek, ale nie tylko. Nie zawsze musimy rozstawać się w niezgodzie. Bywa też tak, że nawet jeśli szczerze kochamy drugą osobę, nasze plany na przyszłość rozmijają się tak bardzo, że niestety taki związek po prostu nie ma przyszłości.

Znacznie większa osób zmaga się jednak z tą mniej przyjemną okolicznością. Często sama decyzja o rozstaniu budzi pewne wątpliwości. Istnieją jednak pewne objawy, które mogą dać nam jasno do zrozumienia, że to najwyższy czas, aby taki związek zakończyć. Poza skrajnymi sytuacjami takimi jak przemoc, agresja czy zdrada, istnieje też szereg innych wskazówek mówiących o tym, że należy związek zakończyć.

Mowa tutaj głównie o uczuciu samotności w związku, kiedy masz wkład, jest nieproporcjonalnie większy niż ten który oferuje nam partner. Ciągła krytyka, prowadząca do obniżenia naszej samooceny, nadmierna kontrola i chorobliwa zazdrość to jedne z przesłanek, które wskazują na to, że możemy tkwić w toksycznym związku.

Jak przeżyć rozstanie?

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na podjęcie tego kroku i zerwaliśmy związek z naszym dotychczasowym partnerem, nie zależnie od tego jak długotrwały on był, z pewnością nie będzie nam lekko. Zwłaszcza na początku. Po rozstaniu najczęstsze emocje jakie nam towarzyszą to uczucie pustki, samotność oraz tęsknota za byłym partnerem.

Jeżeli zastanawiasz się jak przetrwać rozstanie, to pierwszym krokiem do tego, jest pozwolenie sobie na przeżywanie tego typu złych emocji. Należy przede wszystkim potraktować sobie to jako czas dla siebie i niezbędne przemyślenia, które z pewnością będą nam towarzyszyć. Nie powinno się uciekać od negatywnych emocji, nawet takich jak złość.

Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy wyżywać się na byłym partnerze czy osobach z naszego otoczenia. Warto jednak rozważyć zapisanie się na zajęcia pokroju sztuk walki, które pozwolą nam znaleźć ujście dla naszej złości. Nie powinniśmy również obawiać się łez, jeżeli damy sobie czas na to, żeby się po prostu wypłakać, często odczujemy ulgę i spokój.

Rozstanie, czyli w końcu czas dla siebie

Poza znalezieniem ujścia dla gwałtownych emocji, które zazwyczaj targają ludźmi w takich momentach, to dobra pora na to, aby spróbować jakiejś nowej aktywności. Nawet jeżeli nie jesteśmy fanem sportu. Być może odnajdziemy się na kursie rysunku, fotografii, a może odpowiedzią dla nas będzie nauka tańca?

Często udzielaną radą, podczas rozstań, jest ucięcie wszelkich kontaktów. Uczucie tęsknoty jest jak najbardziej zrozumiałe, natomiast jedną z gorszych rzeczy, które możemy sobie zrobić, to szukanie kontaktu z byłym partnerem. W ten sposób będziemy jedynie na nowo budzić uczucia, które mieliśmy nadzieję już pogrzebać

Kiedy jednak już najcięższy czas będziemy mieli za sobą, warto zrobić podsumowanie. Możemy w ten sposób wiele dowiedzieć się nie tylko o sobie i naszych oczekiwaniach wobec związku, ale przeanalizować, jakich cech zdecydowanie powinniśmy unikać w przypadku naszych przyszłych, potencjalnych partnerów.

Rozstanie z narcyzem

Jak narcyz reaguje na rozstanie? Ten typ osobowości jest bardzo specyficznym przypadkiem. Wydawałoby się, że skoro narcyzów cechuje przede wszystkim uwielbienie ich własnej osoby, to oszczędzi nam to wielu trudności związanych z rozstaniem. Rzeczywistość jednak może okazać się zgoła inna.

Osoby o narcystycznym typie osobowości, oczywiście cechuje zakochanie w nich samych. Uważają oni, że są najlepszą rzeczą jaka mogła spotkać partnera. Jeśli stracą nim zainteresowanie, bez trudu przyjdzie im porzucenie i nie będą w związku z tym szczególnie rozpaczać. Gdy jednak to partner narcyza z nim zrywa, w takiej sytuacji może dojść do dramatycznych scen.

W ten sposób bowiem, narcyzowi dosłownie zawala się fundament jego funkcjonowania w świecie. Jak w końcu można zerwać z tak wspaniałą osobą? Osoby z tym typem osobowości często posuwają się do manipulacji i szantaży emocjonalnych w związkach, w końcu nie zależy im na nikomu innemu i znaczenie ma tylko ich korzyść. Zerwanie może więc odebrać on jako brak szacunku, a nawet zdradę.

Należy wtedy brać pod uwagę, że narcyz będzie chciał się zemścić, np. poprzez przybranie romantycznej maski, znanej z początku związku. Nie można jednak się łudzić. Zrobi to tylko po to, aby samemu móc zakończyć związek i poczuć władzę.

Bądź pozytywny

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest uznanie, że nie ma się na czym oprzeć, jeśli chodzi o Twojego byłego. Owszem, chcesz, żeby poczuł ból, którego doświadczasz, ale nigdy nie jest to właściwe postępowanie. Nie jest to właściwy sposób na kontynuowanie życia i tylko pogorszy Twoje samopoczucie. Jedyną rzeczą, która się teraz liczy, jest jasne spojrzenie na sprawę i jak najszybsze przejście do działania. Należy także zacząć myśleć o przyszłości i o tym, jak chciałoby się, aby ona wyglądała.

Wsłuchaj się w swoje uczucia

W tej chwili możesz odczuwać wiele różnych emocji. Możesz czuć się zraniony, zdezorientowany, zdenerwowany, a nawet zły. Należy pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich uczuć i spróbować pogodzić się z każdym z nich, aby móc iść dalej.

Nie rozpamiętuj przeszłości

Zachowanie Twojego byłego nie ma nic wspólnego z Tobą! Roztrząsanie tych spraw tylko pogorszy Twoje samopoczucie. Myśląc ciągle o swoim byłym, nie uda Ci się przeboleć rozstania. Postaraj się skupić na tym, by iść naprzód i cieszyć się życiem bez niego.

Zrelaksuj się

Pamiętaj, że jest to dla Ciebie trudny okres, ale przejdziesz przez niego. Staraj się nie brać wszystkiego zbyt poważnie i staraj się podchodzić do wszystkiego z poczuciem humoru. Dzięki temu poczujesz się lepiej i łatwiej będzie Ci żyć dalej.

Nie obwiniaj się

Przechodzisz teraz przez trudny okres, ale postaraj się nie zadręczać. Nie jesteś odpowiedzialny za działania tej osoby i musisz o tym pamiętać. W przyszłości nadejdzie czas, gdy spotkasz kogoś innego i będzie on traktował Cię tak, jak Twój były. Gdy nadejdzie ten czas, będziesz mogła odejść od tego związku, tak jak robisz to teraz.

Ale też nie ekscytuj się za bardzo

Możesz czuć się bardzo podekscytowana tym, że możesz teraz ruszyć dalej. Pamiętaj jednak, że nie jesteś na końcu świata. Tak, jest Ci teraz bardzo smutno, ale nie pozwól, aby smutek Cię przytłoczył. Przeżyliście trudny okres i poradzicie sobie z nim. Nie popadaj też w stany depresyjne - to tylko pogorszy sytuację na dłuższą metę.

Zrób sobie przerwę

Jest to prawdopodobnie najtrudniejsza rzecz do zrobienia, ale trzeba to zrobić. Nie chcesz być w ciągłym stanie gniewu i smutku, dlatego musisz zrobić sobie przerwę, aby dać sobie czas na uporanie się z tą sytuacją. Spróbuj skupić się na pozytywnym nastawieniu, a nie na swoim byłym. Jeśli uda Ci się tak postępować przez kilka tygodni, zobaczysz, że ból serca powoli minie. Zaczniesz czuć się lepiej i wkrótce znów wrócisz do normalnego funkcjonowania.

Sny o rozstaniu

null

Czy jeżeli w nocy nawiedzają nas sny o rozstaniu, czy to podpowiedź, aby pożegnać się z naszym partnerem? Otóż niekoniecznie. Jak często w przypadku snów bywa, wiele zależy od kontekstu w jakim takie rozstanie się pojawia. Może to być bowiem, zarówno dobra, jak i zła oznaka. Po wpisaniu w dowolnym senniku, hasła rozstanie, otrzymamy szereg interpretacji, a bardzo wiele będzie zależało od tego, co poczujemy podczas rozstania w śnie.

 

Przez jakiś czas będziesz odczuwać ból, ale potem przeniesiesz się w lepsze miejsce. Postaraj się zrozumieć, że nie jesteś sam w tej sytuacji i że są inni ludzie, którzy już przez to przeszli. Nie jesteś pierwszą osobą, która z kimś zerwała, i nie będziesz ostatnią.

Możesz mieć wrażenie, że utknąłeś w martwym punkcie, ale nie martw się. W przyszłości nadejdzie czas, gdy poznasz kogoś nowego, kto będzie Cię kochał i troszczył się o Ciebie tak, jak Twój były kochał Cię i troszczył się o Ciebie.

Komentarze: