Kłótnie w związku: Jak postępować i jak radzić sobie z kłótniami?

kwiecień 05, 2022
Kłótnia w związku

Kłótnie się zdarzają. Nawet w najbardziej pozytywnych, pełnych miłości i zaufania związkach od czasu do czasu dochodzi do nieporozumień. Ale kiedy dochodzi do kłótni, można się poczuć jak na końcu świata. Zaczynasz wątpić we wszystko, co mówi Twój partner, zastanawiając się, czy nie zamierza Cię opuścić na dobre.

Jeśli chcesz poprawić jakość swojego związku, ważne jest, aby umieć radzić sobie z konfliktami w sposób zdrowy dla Was obojga. Oto kilka pomocnych wskazówek, jak radzić sobie z kłótniami w związku.

Poznaj oznaki zdrowej kłótni

Aby uniknąć kłótni, oboje członkowie pary muszą być świadomi znaków, które wskazują na to, że do niej dojdzie. Jeśli jedna osoba wydaje się eskalować konflikt, druga może zbyt szybko się zdenerwować lub zareagować w nieodpowiedni sposób. Ważne jest, aby nie brać "eskalacji" do siebie, ale kluczem jest rozpoznanie, kiedy to się dzieje, a następnie spokojne omówienie problemu bez brania go do siebie. Kiedy druga osoba jest już spokojniejsza i potrafi słuchać, o wiele łatwiej jest prowadzić produktywną rozmowę.

Wiedza o tym, kiedy przerwać kłótnię i zakończyć rozmowę, jest ważnym elementem rozwiązywania konfliktów w związku. 

Mów krótko

Kłótnie powinny być krótkie. Jeśli ktoś zamęcza Cię długą listą skarg lub uwag, to prawdopodobnie znak, że chce zwrócić na siebie uwagę i nie należy go ignorować. Z drugiej strony, jeśli wiesz, że drugiej osobie skończyły się rzeczy do powiedzenia, najlepiej zakończyć rozmowę jak najszybciej.

Każdą rozmowę zaczynaj od czegoś miłego. Nawet jeśli macie do omówienia jakieś problemy, lepiej zacząć od czegoś pozytywnego. Pozwoli to stworzyć spokojniejszą atmosferę i umożliwi drugiej osobie reagowanie bez przyjmowania pozycji obronnej.

Unikaj wyzwisk

Przeklinanie jest oznaką frustracji, a kiedy kłótnia staje się gorąca, łatwo jest powiedzieć rzeczy, których później się żałuje. Staraj się unikać używania wyzwisk, których możesz żałować, takich jak "idiota" czy "kłamca". Zamiast obrzucać partnera wyzwiskami, spróbuj wyrazić, jak się czujesz w związku z tym, co się stało, poprzez jasną komunikację.

Staraj się unikać przyjmowania pozycji "awaryjnej"

Kiedy ktoś naciska na ciebie w sprawie, na której bardzo ci zależy, możesz mieć wrażenie, że nie masz innego wyjścia, jak tylko przyjąć pozycję "awaryjną". Na przykład, jeśli twój partner spędza zbyt dużo czasu w mediach społecznościowych lub nie daje ci wystarczająco dużo przestrzeni, możesz mieć poczucie, że musisz gdzieś wyznaczyć granicę.

Jeśli jednak czujesz, że nie masz innego wyjścia, lepiej spokojnie porozmawiać o tym z partnerem, niż przyjmować postawę "awaryjną", czyli "zawsze" potrzebować więcej przestrzeni. Przyjęcie postawy "awaryjnej" rzadko rozwiązuje prawdziwy problem i zwykle sprawia, że druga osoba czuje się winna lub czuje, że "zrobiła coś złego".

Poznaj różne style komunikacji

Komunikacja jest jednym z najważniejszych aspektów każdego związku.  Dzięki prawidłowej komunikacji możesz poznać partnera, zrozumieć jego potrzeby i doświadczenia, a następnie wyrazić swoje pragnienia i oczekiwania. Zrozumienie stylu komunikacji partnera i tego, jak najlepiej się z nim porozumiewać, pozwoli Wam rozwiązywać konflikty i budować silniejszy związek.

Podpowiedzieliśmy Ci już, że często dokonujemy wyborów w związku i pojawia się konflikt, ponieważ nie potrafimy porozumieć się ze swoim partnerem. Wykorzystaj to, że Ty i Twój partner mieszkacie razem i możecie wspólnie rozmawiać o tym, jak rozwiązywać konflikty. Zaproponujcie sobie spotkanie w cztery oczy na temat tego, co jest dla Was ważne w związku. Możecie też zapytać o radę jakichś znajomych, którzy mają długoletnie i stabilne związki.

Jednocześnie warto poznać różne style komunikacji i ich wpływ na związek. Uważa się, że istnieją cztery główne style komunikacji:

  1. Autorytarny
  2. Demokratyczny
  3. Konfliktowy (konfrontacyjny)
  4. Sympatyczny

Styl autorytarny ma w sobie coś dominującego - dominuje on nad partnerką i nie pozwala jej wypowiedzieć się. Partnerka uważa, że nie ma w związku prawa do głosu. Ten styl komunikacji jest bardzo niebezpieczny, bo powoduje dysonans między partnerami i sprawia, że pojawia się frustracja i agresja.

Styl demokratyczny to taki, w którym oboje ludzie są równi i mają równy głos w związku. Partnerzy szanują swoje potrzeby i pragnienia, a także te drugiej osoby. Te dwa rodzaje stylu komunikacji są najbardziej wartościowe. Masz prawo do własnego zdania i nie musisz się zgadzać ze swoim partnerem. Nie ma co też rozstrzygać wszystkiego na głos, bo to może doprowadzić do konfliktu.

Konfliktowy style komunikacji to taki, w którym partnerzy starają się wszystko rozstrzygnąć na głos, przez co słabo radzą sobie z problemami. W takim stylu czujesz się bardzo niepewnie i bezbronny.

Styl sympatyczny to taki, w którym oboje ludzie są równi, ale jedna osoba dominuje. Może to być partner lub żona. W takim stylu komunikacji jedna osoba stwarza wrażenie przewagi nad drugą w związku.

Opracować plan ochłonięcia i wznowienia rozmowy

Jeśli ty i twój partner jesteście tacy jak większość ludzi, zdarzają się sytuacje, w których jesteście zdenerwowani i potrzebujecie przestrzeni, by się uspokoić. Ważne jest, by ustalić granice, na jak długo pozwolisz na takie zachowanie. Należy ograniczyć czas, przez jaki można komuś odmówić i powiedzieć, co się czuje (ale w miły sposób). Lepiej jest nastawić minutnik na 15 minut i zakończyć rozmowę, niż pozwolić, by trwała ona godzinami bez słowa.

Jeśli jedno z Was potrzebuje przestrzeni, druga osoba powinna to uszanować i nie wysyłać często SMS-ów ani nie dzwonić.

Postaraj się wysłuchać

Ważne jest, by starać się słuchać drugiej osoby, nie przerywając jej ani nie zdradzając, o czym myślimy. W ten sposób nie tylko okażesz szacunek drugiej osobie, ale także będziesz mógł skuteczniej reagować, gdy będziesz prowadził rozmowę po swojemu. 

Mów naprzemiennie

Kiedy próbujesz z kimś rozmawiać, staraj się nie mówić wszystkiego naraz. Zamiast tego mów i słuchaj na zmianę, tak aby jedna osoba nie była zniecierpliwiona lub rozemocjonowana. Dzięki temu rozmowa będzie bardziej przemyślana i produktywna.

Zachowaj pozytywne nastawienie

Nawet w trakcie kłótni staraj się zachować pozytywne nastawienie. Jeśli pozostaniesz pozytywnie nastawiony, partner to zauważy i będzie bardziej skłonny zrobić to samo. Pozytywne nastawienie świadczy o szacunku dla drugiej osoby, a także pomaga zachować spokój i koncentrację.

Wyciągaj wnioski z kłótni, które się zdarzają, i upewnij się, że następna będzie mniej intensywna. Dzięki temu wasz związek będzie silniejszy.

Wyciąganie wniosków z wcześniejszych kłótni jest ważne, aby kolejne nie były tak intensywne. Ważne jest też, by pamiętać, że nie wszystkie kłótnie muszą być rozwiązywane w trakcie walki. Niektóre kłótnie są normalne i zdrowe, dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak radzić sobie z kłótniami w związku. 

Spokojnie przedstaw swoją sprawę

Jeśli próbowałeś rozmawiać ze swoim partnerem o jakiejś sprawie, a on nadal wydaje się zdenerwowany, to w porządku, że też jesteś zdenerwowany. To naturalne, że silnie reagujemy na sprawy, na których nam zależy, w sposób negatywny. Kiedy jednak poczujemy chęć zareagowania, najlepiej zatrzymać się i pamiętać, że druga osoba może nie być jeszcze gotowa na usłyszenie prawdy.

Dlatego ważne jest, aby spokojnie przedstawić swoje racje. W tej części rozmowy należy unikać przezywania, gróźb i innych negatywnych zachowań. Zamiast tego skup się na tym, czego chcesz i dlaczego tego potrzebujesz.

Pamiętając o tych wskazówkach, będziesz lepiej przygotowany do prowadzenia zdrowych kłótni w swoim związku. 

Komentarze: