Kiedy mężczyźni bronią się przed uczuciem: Jak rozpoznać i jak sobie z tym radzić?

marzec 27, 2022
Kiedy mężczyzna broni się przed uczuciem

Istnieje wiele powodów, przez które mężczyźni mogą być nieczuli i defensywni w kwestii uczuć. Choć jest to naturalna tendencja mężczyzn, może ona prowadzić do trudności w komunikacji i poczucia niepewności w związkach.

Niektórzy mężczyźni czują się tak niekomfortowo w obliczu okazywania uczuć, że nie potrafią nawet spojrzeć partnerce w oczy. Inni potrzebują czasu, aby przekonać się do czułych gestów. Nie czują się komfortowo w kontakcie fizycznym i mogą mieć trudności z przytulaniem się lub pieszczotami. Niektórzy mężczyźni po prostu nie czują się komfortowo w obecności innych i mogą nie czerpać przyjemności z romantycznej kolacji z partnerką.

Chociaż odczuwanie pewnego stopnia dyskomfortu, jeśli chodzi o dzielenie się uczuciami z innymi, jest normalne dla mężczyzn, może stać się problematyczne, jeśli trwa przez dłuższy czas.

Czasami mężczyźni czują się niezręcznie i niekomfortowo w pobliżu swoich partnerek. Jest to normalne uczucie, ale wskazuje również na to, że dzieje się coś innego. Oto kilka sposobów na to, jak rozpoznać, że mężczyźni czują się niezręcznie w towarzystwie swoich partnerek.

Mężczyźni są często onieśmieleni uczuciem.

Kiedy mężczyzna ma problemy z wyrażaniem swoich uczuć i potrzeb, może czuć się onieśmielony czułymi gestami. Często będzie powstrzymywał się od dotykania partnerki, a nawet może wycofać się fizycznie. W takich przypadkach mężczyzna musi bardziej otwarcie mówić o swoich potrzebach i pragnieniach.

Mężczyźni często wstydzą się czułości.

Oprócz tego, że mężczyźni czują się nieswojo w pobliżu swoich partnerek, mogą również czuć się zakłopotani gestami czułości. Dzieje się tak, ponieważ okazywanie tych gestów może sprawić, że poczują się bezbronni. Wrażliwy mężczyzna to taki, który czuje się słaby, a to nie jest wizerunek, który chciałby przekazać. Niektórzy mężczyźni czują się nawet niezręcznie przy swoich partnerkach, gdy widzą, że patrzą na własne odbicie w lustrze. Jest to znak, że mężczyzna czuje się niepewnie w kwestii swojej męskości.

Przede wszystkim nie powinieneś zakładać, że on wie, co czujesz.

Mężczyzna może zrozumieć swoją partnerkę na poziomie duszy i serca, ale trudno jest mu odczytać jej ludzkie emocje. Naucz go rozeznawać uczucia i przekazywać je słowami.

Nie zmuszaj go do komunikowania uczuć.

Jeśli jesteś wrażliwym mężczyzną, to możesz mieć tendencję do stawiania sobie wymogów na poziomie emocji. Aby rozpocząć łatwiejsze komunikowanie swoich uczuć, naucz się ograniczać swoje oczekiwania i nie spoglądać na to, czy partner spełnia twoje wymagania. To może być trudne do zaakceptowania, ale jest jedyny sposób, aby pokonać tego typu problem.

Nie mów do niego wprost, co czujesz.

Nie używaj słów jak „zażenowanie” czy „zawstydzenie”. Nie mów o tym, że czujesz się gorsza od kobiet innych mężczyzn z twojego otoczenia. Naucz go rozumieć twoje uczucia i naucz się nazywać je po imieniu.

Wrażliwość emocjonalna

Wielu mężczyzn nie czuje się komfortowo z okazywaniem swoich emocji, zwłaszcza przy innych osobach. Dzieje się tak, ponieważ uważają, że nie zasługują na dobre samopoczucie i że inni ich nie zrozumieją. Jest to jednak błędne przekonanie, a rozmowa z partnerem o swoich niepewnościach i potrzebach jest pierwszym krokiem do zmiany tego przekonania. Jeśli Twój mężczyzna nie chce tego zrobić, to najprawdopodobniej dlatego, że zmaga się z własnymi uczuciami.

Odczuwają zazdrość

Niektórzy mężczyźni czują się zazdrośni, gdy ich partnerki okazują zainteresowanie innym mężczyznom. Chociaż on może nie wyrażać tych uczuć, ważne jest, abyś wiedziała, że je odczuwa, abyś nie została przez niego nieumyślnie zraniona. Na przykład, jeśli umawiasz się z innym facetem, ważne jest, aby twój mężczyzna wiedział, że nie jesteś wobec niego nielojalna. To samo dotyczy każdego innego rodzaju związku, czy to platonicznego, czy seksualnego.

Czują się pod presją.

Czasami mężczyzna może czuć się pod presją, by pokazać, że mu zależy. Ironia polega na tym, że często wcale tego nie czuje. Jeśli więc twój mężczyzna wydaje się być o wiele bardziej czuły niż zwykle, ważne jest, aby dowiedzieć się, dlaczego i zająć się tą kwestią. Niektórzy mężczyźni mogą czuć się niepewnie, jeśli zobaczą niedawne zdjęcie, na którym całujesz się z innym facetem. W takich przypadkach ważne jest, aby zapewnić go, że nie ma się czym czuć winny.

Niektórzy mężczyźni czują się zakłopotani, ponieważ obawiają się, że zostaną osądzeni.

Twój mężczyzna może być zażenowany uczuciem, ponieważ obawia się oceny innych ludzi. W niektórych przypadkach może mieć wrażenie, że coś jest z nim nie tak, jeśli nie czuje tego samego co inni. Rozmowa z partnerem o tych obawach może jednak dać wam siłę do ich przezwyciężenia i wzmocnić wasz związek.

Czy Twój partner doświadcza któregoś z powyższych problemów?

Jeśli zauważysz u swojego mężczyzny któryś z powyższych objawów, ważne jest, abyś jak najszybciej się tym zajęła. Dzieje się tak dlatego, że jeśli problem pozostanie nierozwiązany, może doprowadzić do rozpadu waszego związku. Im wcześniej to zauważysz, tym szybciej będziesz mogła coś z tym zrobić.

Uwaga: Należy pamiętać, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania

Na przykład, jeśli Twój partner czuje się niekomfortowo w związku z czułościami fizycznymi, pomocne może być ćwiczenie różnych gestów, aż poczuje się bardziej komfortowo. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy on będzie chciał się otworzyć i komunikować z Tobą.

Komentarze: