Kiedy partner obwinia cię o wszystko: Jak sobie z tym radzić?

kwiecień 04, 2022
Kłócąca się para

Każdej parze zdarzają się kłótnie, ale gdy partner obwinia cię o wszystko, może to być męczące. Zdarzają się sytuacje, w których partner najprawdopodobniej bierze winę na siebie za rzeczy, które faktycznie zrobiłeś. Nawet jeśli będziesz się kłócić, nic to nie da. Twój partner najprawdopodobniej nadal będzie Cię obwiniał i nie będzie widział Twojego punktu widzenia. Może to doskwierać, zwłaszcza gdy zostaniesz obwiniony za coś, czego być może nawet nie zrobiłeś.

Jeśli masz partnera, który obwinia cię o wszystko, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwiązać ten problem i uratować swój związek.

Porozmawiaj z partnerem

Choć możesz chcieć uniknąć rozmowy na ten temat, obarczanie cię winą przez partnera nie zniknie tak po prostu. Nawet jeśli próbujesz to ignorować lub odsuwać od siebie winę, prędzej czy później znów o tym wspomni. Ważne jest, aby porozmawiać z partnerem o tym, dlaczego tak bardzo nam to przeszkadza, i zastanowić się, czy istnieje sposób na rozwiązanie problemu.

W tym przypadku można porozmawiać o tym, jak się czujesz, gdy partner obwinia cię o wszystko, co złe, i zastanowić się, czy istnieje sposób na rozwiązanie tego problemu. Można też spróbować mówić o swoich uczuciach w sposób zrozumiały dla partnera i sprawdzić, czy to coś zmieni.

Spróbuj odwrócić winę

Czasami, gdy jest się w błędzie, łatwiej jest wskazać palcem kogoś innego. Może to sprawiać wrażenie, że nie bierzemy odpowiedzialności za własne czyny, a także może sprawić, że poczujemy się mniej źle. W takich przypadkach warto spróbować odwrócić winę.

Można to zrobić, mówiąc na przykład: "To nie należy do moich obowiązków" lub "Nie zmywam naczyń". Można też spróbować powiedzieć: "To ty jesteś rodzicem" lub "To twój obowiązek".

Pomóż partnerowi poczuć się lepiej

Czasami ważne jest, aby pamiętać, że partner nie jest zły. Jest po prostu zdenerwowany i czasami wyładowuje to na Tobie. Kuszące może być próbowanie pocieszania partnera poprzez robienie rzeczy za niego, ale to zły pomysł. Zamiast tego staraj się robić rzeczy, które sprawią, że partner poczuje się lepiej. Pozwól mu się wypłakać, jeśli tego potrzebuje, ale postaraj się odwrócić jego uwagę od płakania z powodu Ciebie.

Wyraź swoją miłość i upewnij się, że wie, że Ci na nim zależy.

Ustal granice

Ustalenie granic pomoże poradzić sobie z obwinianiem partnera. Pomogą uchronić się przed zranieniem, a partnerowi zrozumieć, gdzie należy wyznaczyć granicę.

W ustalaniu granic nie chodzi o to, by mieć fioła na punkcie kontroli ani by być dyktatorem. Chodzi o to, by znaleźć złoty środek, w którym obie osoby czują się komfortowo.

Pamiętaj, że każdy ma złe dni

Obwinianie partnera o zły dzień nie oznacza, że jest on zawsze zły lub że nigdy nie powinien brać odpowiedzialności za swoje czyny. Pamiętaj, że każdy miewa złe dni. Jeśli Ty też masz zły dzień, Twój partner nie powinien oczekiwać, że wszystko będzie idealnie.

Argumentuj za pomocą faktów, a nie uczuć

Ważne jest, aby pamiętać, że kiedy partner obwinia Cię, robi to, ponieważ coś czuje. Oznacza to, że nie jest dobrym pomysłem spieranie się z jego uczuciami, ponieważ nigdy ich nie zmienisz. Zamiast tego należy podnosić argumenty na podstawie faktów.

Odzyskaj kontrolę

Jeśli masz z tym do czynienia od dłuższego czasu, spróbuj odzyskać część kontroli. To może mieć duże znaczenie, ponieważ daje partnerowi poczucie wstydu i odpowiedzialności. Należy dać mu do zrozumienia, że nie pozwolimy mu dłużej zrzucać winy na nas i że odejdziemy, jeśli znów to zrobi.

To może być trudne do zrobienia, ale jest bardzo ważne. Jeśli ciągle pozwalasz partnerowi na wszystko, będzie myślał, że jemu też może się to udać.

Te wskazówki mogą pomóc, gdy partner obwinia Cię o wszystko. Jeśli masz z tym do czynienia od dłuższego czasu, koniecznie skorzystaj z pomocy. Związek powinien być partnerski, a obie osoby powinny być odpowiedzialne za jego funkcjonowanie.

Komentarze: