Co można zrobić z korków od butelek?

październik 16, 2021

Tuzin (a nawet więcej) pomysłów na drugie życie korka

Koniec dnia. Nie możesz już doczekać się chwili relaksu z kieliszkiem wina w ręce. Chwytasz otwieracz, wykręcasz korek i nalewasz do szkła przyjemnie schłodzony trunek.

Stałym zwyczajem czopujesz szyjkę butelki korkową zatyczką – nie chcesz, żeby wino nadmiernie się utleniło. Kiedy za dzień czy dwa wypijesz ostatnią kroplę, korek trafi do kosza ze śmieciami.

Chwileczkę, wstrzymaj się! Trzymając korek w ręce lub patrząc, jak leży na blacie, zastanowiłeś/aś się, jak duży potencjał kryje w sobie ten niepozorny obiekt? Prosta zatyczka do butelki jest wykonana z surowca o niezwykłych właściwościach, który utrzymuje się na wodzie, jest ognioodporny, elastyczny i można wykorzystać go na wiele sposobów!

Dlatego następnym razem, kiedy wypijesz butelkę wina, odłóż korek na bok, a gdy zgromadzisz ich odpowiednią ilość, będziesz mógł użyć ich do stworzenia całej masy interesujących obiektów: od podkładek pod kieliszki aż po niebanalne prezenty dla przyjaciół.

Przeczytaj poniższy zbiór pomysłów na wykorzystanie niepozornej zatyczki i daj się porwać korkowemu szaleństwu!

1. Podkładki pod kieliszki

Wykonaj kilka podstawek z korka, na których postawisz swoje kieliszki... z winem, oczywiście. To projekt idealnie łączący estetykę i funkcjonalność i możesz być pewien, że podczas kolejnego spotkania z przyjaciółmi usłyszysz od nich wiele komplementów na temat Twojej pomysłowości oraz dbałości o środowisko (bo dzięki Tobie korek, zamiast trafić do kubła ze śmieciami, zyskał nowe życie). A potrzeba tak niewiele: wystarczą korki po winie, nożyce lub nóż do cięcia, papier ścierny i pistolet na gorący klej!

2. Korkowa tablica-przypominajka

Żyjesz w pośpiechu i zdarza Ci się zapomnieć o terminach/zadaniach/obowiązkach? Tablica informacyjna to doskonałe miejsce na przypięcie karteczek przypominających o rzeczach do zrobienia. Możesz ją zrobić z korków po winie pomalowanych na ulubione kolory, dzięki czemu oprócz czysto praktycznej funkcji będzie stanowiła fantastyczny element dekoracyjny w Twojej kuchni czy przedpokoju.

Ale uwaga! Korkowa tablica może znaleźć również inne praktyczne zastosowania. Wkręć w nią metalowe haczyki, a doskonale sprawdzi się jako uchwyt na klucze albo ulubioną biżuterię.

 

3. Taca z korków po winie

Wystarczy trochę gorącego kleju, by połączyć płasko leżące korki w jednolitą podkładkę, którą po wyschnięciu trzeba dociąć nożem lub piłką do wymiarów metalowej tacki i w ten sposób otrzymać świetnie się prezentujący, praktyczny gadżet, który wykorzystasz podczas spotkań z przyjaciółmi. Jednak licz się z pytaniami o kolejne pomysły na wykorzystanie korka, bo przecież wszyscy lubią dobre wino i rzemieślnicze cudeńka!

4. Podkładka pod gorące garnki

Zdejmujesz garnek z palnika i w panice rozglądasz się za kawałkiem miejsca na blacie, na którym możesz postawić gorące naczynie? Korkowa podkładka będzie jak znalazł! Warto wykonać ich co najmniej kilka – zawsze znajdą zastosowanie w Twojej kuchni, przydadzą się też do stawiania patelni na obiadowym stole, gdy rozkładasz na talerze dania dla domowników. Przy okazji to świetna przypominajka, by otworzyć kolejną butelkę wina do obiadu!

5. Mata łazienkowa

Jeśli udało Ci się odłożyć dużą liczbę korków (czyli jeśli jesteś wytrwałym i/lub zagorzałym miłośnikiem wina), możesz wykonać z nich matę łazienkową. Twoje stopy Ci za nią podziękują, a wnętrze łazienki nabierze przyjemnie rustykalnego charakteru. Oprócz większej niż przeciętnie liczby korków nie potrzebujesz do wykonania maty żadnych wyjątkowych umiejętności, choć musisz zaopatrzyć się w elastyczną matę antypoślizgową, na której gorącym klejem przykleisz leżące na płasko korki. Efekt gwarantowany!

6. Uchwyty do szuflad i wieszaki na płaszcze

Skoro była mowa o „rustykalnym” (czyli prostym, ale w swej prostocie atrakcyjnym) wyglądzie maty łazienkowej, warto dodać, że podobny efekt uzyskamy, zastępując korkiem konwencjonalne uchwyty do szuflad albo haczyki do wieszania płaszczy w przedpokoju. Takie rozwiązania nie są przeznaczone do każdego wnętrza (w nowoczesnych, lśniących chromem pokojach i kuchniach wyglądałyby jak kwiatek do kożucha), ale odpowiednio zakomponowane wyglądają odlotowo!

7. Opaska na kable

Kto nie przeklinał pod nosem plątaninę kabli, usiłując wyciągnąć z szuflady właściwy przewód do ładowarki albo ogarniając kłębowisko za komputerem, niech pierwszy rzuci kamieniem.

Czego to człowiek nie wymyśli, żeby wprowadzić choć trochę porządku w tę stajnie Augiasza (wiem, bo sam próbowałem nie raz): gumki do włosów, trytytki, taśma klejąca mogą pomóc ogarnąć ten bałagan, choć na chwilę. Ale jest inny fajny i estetyczny sposób, do którego potrzeba... oczywiście, korka po winie! Ale uwaga, tym razem będzie to korek syntetyczny (który z korkiem naturalnym ma dwie wspólne cechy: kształt i przeznaczenie). Naturalny korek po przewierceniu będzie pękał, więc nie nadaje się do tego celu.

Sposób wykonania jest prosty: przewiercamy dwa otwory na dwóch końcach korka i przewlekamy przez nie kawałek elastycznego sznurka/kabelka, by utworzył pętelkę. Końcówki sznurka wiążemy w supeł (możemy stopić je nad zapalniczką) i otrzymujemy korek z pętelką, przez którą przekładamy np. zwinięty kabel; wystarczy założyć pętelkę na korek, by otrzymać zgrabny i estetyczny uchwyt na przewody. To działa!

8. Stemple

Naturalny korek to materiał, który – jak dowiodły poprzednie przykłady – doskonale nadaje się do przecinania. Tę cechę można wykorzystać przy tworzeniu stempli: wystarczy ostry nożyk modelarski albo zwykły nóż do tapet, by wyczarować (czytaj: wyciąć) z korkowych zatyczek najrozmaitsze literki, figury geometryczne, szlaczki itd. Z ich pomocą można oznaczać własne książki (taki swoisty exlibris), papeterię albo po prostu dać dzieciom do zabawy. Z pewnością je pokochają!

 

9. Breloczki na klucze

Nie tylko świetnie wyglądają, ale mają również praktyczną zaletę: jeśli upuścisz klucze do wody, to z takim breloczkiem na pewno nie pójdą na dno. A do ich wykonania potrzebujesz wyłącznie prostego haczyka oczkowego, który wkręcisz w korek – i gotowe.

10. Spławik

À propos wody: oto pomysł dla wędkarzy-amatorów, którzy chcą zaznać rozkoszy łowienia ryb (ach, cóż za emocje!) bez sypania groszem na profesjonalny sprzęt. Wystarczy zrobić otwór biegnący przez środek korka – do tego celu wystarczy gwóźdź lub małe wiertełko.

Potem docinamy korek do pożądanego kształtu korpusu spławika (może być owalny lub okrągły) i wygładzamy powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym.

Antenkę możemy zrobić z balsy, piór albo plastikowych rurek. Na końcu mocujemy oczko zrobione z drutu miedzianego, który przyklejamy szybkoschnącym klejem. Całość można pomalować błyszczącym lakierem do paznokci. Teraz wystarczy już tylko znaleźć patyk i żyłkę, przymocować haczyk z dżdżownicą i liczyć na branie.

11. Podkładka pod krzesło

Chcesz uniknąć zarysowań na parkiecie zostawianych, gdy odsuwasz krzesło od stołu? A może mas dość chybotania się na krześle, bo jedna z nóg jest krótsza od pozostałych? W tym celu możesz skorzystać z korka: wystarczy dociąć odpowiedniej grubości krążek z korkowej zatyczki o odpowiedniej grubości i przykleić go do spodu nogi klejem do drewna. Tylko tyle i aż tyle!

12. … i wiele, wiele więcej

Internet pełen jest pomysłów na wykorzystanie korków po winie. Można robić z nich także:

- figurki i gry do zabawy: w pierwszym przypadku wystarczy farba lub lakier do namalowania buźki, kolorowe pinezki zamiast oczu, odrobina bibuły na sukienkę i włóczka zamiast włosów — to świetny sposób na trening wyobraźni; w drugim możemy wykorzystać obcięty i pomalowany na odpowiednie kolory korek do stworzenia pionków np. do gry w warcaby albo w kółko i krzyżyk;

- biżuterię: korek pocięty w krążki przewleczone przez sznurek lub żyłkę zamieni się w egzotyczny naszyjnik, a płaskie krążki, pomalowane lub wyszyte kolorowymi nitkami, świetnie zastąpią standardowe kolczyki;

- świeczniki: to dobry sposób, by cieszyć się światłem świec, a przy okazji podkreślić swoją miłość do wina. Wystarczą dwa szklane pojemniki: większy wypełniamy korkowymi zatyczkami i wkładamy do środka mniejszy, w którym umieszczamy świeczkę – i gotowe;

- uchwyty na karteczki/oznaczenia na kieliszki z winem: dwa różne pomysły, ale z uwagi na ich analogiczne zastosowanie wrzucam je do jednego worka. Pierwszy to doskonały sposób na oznaczenie miejsc przy stole dla gości (w tym celu musimy zeszlifować/obciąć jeden z zaokrąglonych boków, by korek nie toczył się po stole, a w wyciętą po drugiej stronie szczelinę wsunąć karteczkę z nazwiskiem – i voila!). Drugi gwarantuje, że kieliszek z winem zawsze trafi w ręce jego właściciela (na krążkach wyciętych z korka zapisujemy inicjały i przymocowujemy je z pomocą sznureczka do nóżki kieliszka).

Zajęcia z cyklu „zrób to sam” z korkiem po winie to świetny wypoczynek dla rodzin i singli oraz sposób na tchnięcie drugiego życia w pozornie bezużyteczny po wyciągnięciu z butelki przedmiot. Inspiracji możesz szukać w Internecie albo wysilić własną wyobraźnię i wymyślić niepowtarzalny pomysł, którego będą zazdrościć Ci przyjaciele. Jedynym limitem jest Twoja wyobraźnia.

I jeszcze jedna uwaga na koniec: żeby robić cudeńka z korka, nie musisz być smakoszem wina, ba, nie musisz go w ogóle pić. Stałą dostawę korka może zapewnić ci zaprzyjaźniony restaurator albo zakup w Internecie: korkowe zatyczki w ilościach hurtowych można kupić za pośrednictwem sieci.

Dobrej zabawy!

 

Komentarze: