Jakie są koszty życia w Warszawie? Koszty utrzymania w stolicy

styczeń 02, 2022

Warszawa to stolica Polski, do której w ciągu roku przybywa coraz więcej nowych mieszkańców. Jednak utrzymanie się w stolicy nie należy do najtańszych rzeczy. Zatem jakie są koszty życia w Warszawie?

Codzienne wydatki w Warszawie 

Wydatki, które trzeba codziennie planować, są bardzo różne. Wszystko zależy od tego, w jakich sklepach będziemy robić zakupy. Gdy będą to dyskonty, to ceny są niższe. Wtedy całość wydatków na życie codziennie będą zamykały się w granicach około 500 złotych. Do tego trzeba doliczyć także około 200 złotych za kosmetyki oraz chemię gospodarczą, którą trzeba kupować raz na jakiś czas. Kiedy chcemy dodatkowo zaoszczędzić, to możemy skorzystać z różnych sklepów internetowych, gdzie dodatkowo darmowa jest dostawa jedzenia do domu. Często także, takie sklepy dają upusty na zamówione produkty. Jest to kolejny krok, dzięki, któremu możemy zaoszczędzić.

Opłata za mieszkanie 

Największy wydatek w Warszawie to mieszkanie, czy też dom. Gdy wynajmujemy mieszkanie, to koszty miesięczne sięgają około 2 tysięcy złotych. Wszystko zależy od stanu takiego mieszkania. Gdy jest się studentem, to warto, jest się zapoznać z ofertami pokoi do wynajęcia. Można wtedy płacić za taki pokój około 300 złotych za miesiąc. Ważna jest także dzielnica, w której chcemy wynająć pokój lub mieszkanie, czy dom. Za dom musimy zapłacić dużo więcej. Mogą to być nawet kwoty sięgające 5 tysięcy za miesiąc. Przy zakupie mieszkań czy domu w Warszawie kwoty sięgają kilkunastu tysięcy. Jest to kwota jednorazowa, ale za miesiąc czynsz trzeba płacić w okolicy 500 złotych w zależności od ilości osób i zużycia prądu i wody. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wszystko idzie w górę więc ceny za prąd, także pójdą w górę.

Komunikacja miejska 

W Warszawie dużo łatwiej jest się poruszać komunikacją miejską niż własnym samochodem. Komunikacja miejska w stolicy kosztuje około 60 złotych za bilet miesięczny. Ceny zależne są także od tego, czy jest się studentem, czy też nie. Wtedy studenci mają także ulgi. Warto także dodać, że taką komunikacją można  dostać się dużo szybciej na drugi koniec Warszawy, niż samochodem.

ZTM Warszawa

Rozrywka 

Szczególnie młodzi ludzie chcą się wieczorem rozerwać po pracy, czy studiach. Dlatego trzeba tutaj także liczyć się z wydatkami. Ceny mogą się tutaj wahać w zależności od tego, jak często i dużo chcemy imprezować. Z reguły mogą to być koszty od 400 do 600 złotych miesięcznie. Cena zależy od tego także, w jakim klubie będziemy się bawić. Im bardziej znany klub, tym ceny mogą być droższe.

Opłata za studia

Niektóre studia w Warszawie są płatne. Studia mogą być płatne za całość edukacji, a niektóre uczelnie wymagają tylko wpłacenia wpisowego. Dlatego tylko od nas zależy, jakie studia wybierzemy. Wtedy będziemy wiedzieć, jakie koszty miesięczne za studia musimy wliczyć w nasze wydatki. Warto także zwracać uwagę na to, że za studia prywatne można zapłacić nawet prawie 4 tysiące złotych za sam semestr. Za rok koszty sięgają nawet do 9 tysięcy złotych. Trzeba również doliczyć do tego koszta dodatkowe. Niektóre uczelnie oferują studentom także zniżki oraz raty dzięki, którym mogą spłacić w dogodnym terminie.

Akademik w Warszawie 

Studenci w Warszawie muszą się także liczyć z opłatami za akademik. Ceny zaczynają się mniej więcej około 350 złotych do nawet 700 złotych od osoby. Wszystko zależy, na który akademik się zdecydujemy oraz pokój, jaki dostaniemy. Są to comiesięczne kwoty, które trzeba wliczyć w swoje wydatki.

Samochód prywatny 

Gdy zdecydujemy się na to, by jednak po Warszawie poruszać się swoim prywatnym samochodem, to musimy się liczyć z tym, że za miesiąc paliwo będzie nas kosztował około 300 - 500 złotych w zależności od tego, ile będziemy się poruszać samochodem. Niezależnie od tego, czy mamy samochód na gaz, czy paliwo, to ceny ogólne paliwa poszły bardzo w górę, więc trzeba się liczyć z tym, że ceny miesięczne wzrosną.

Kino, Teatr i Muzea

Wydatki na kino, teatr, czy muzea trzeba liczyć w wysokości około 300 złotych miesięcznie. Jeśli będziemy chodzić regularnie, to koszty mogą wzrosnąć. Ceny do kina, czy teatru lub muzeum mogą się różnić także w zależności od tego, jaka jest pora roku. Im bliżej na przykład Sylwestra, to ceny mogą wzrosnąć.

Teatr w Warszawie

Opieka dentystyczna. 

Każdy z nas musi raz na jakiś czas udać się do dentysty. Gdy zdecydujemy się pójść do prywatnego gabinetu stomatologicznego w Warszawie, to zapłacimy za wizytę około 150 złotych wzwyż. Wszystko także zależy od tego, co będziemy mieć robione. Jedynym plusem jest to, że do dentysty nie chodzi się co miesiąc, więc są to koszty, które można rozłożyć w czasie.

Opieka Weterynaryjna naszego pupila

Bardzo dużo Warszawiaków ma w domu swoich ukochanych czworonogów. Jednak zdarzy się, że trzeba z nimi udać się do weterynarza, czy to na zwykłą kontrolną wizytę, czy też z jakimiś dolegliwościami. Ceny za usługi weterynaryjne zaczynają się już od 160 złotych. Są to także koszty, których nie trzeba ponawiać co miesiąc. Trzeba jednak mieć je na uwadze, że mogą być miesiące, gdy z pupilem trzeba będzie się udać do weterynarza z różnych względów zdrowotnych naszego czworonoga.

Sport w Warszawie 

Sport jest ostatnio bardzo popularny. Dlatego także siłownie w Warszawie różnią się między sobą cenowo. Przykładowy koszt miesięczny opłaty za taką siłownię to mniej więcej 100 złotych miesięcznie. Dzięki temu możemy mieć ciągły dostęp do siłowni i sprzętów, które oferuje. Niektóre siłownie są czynne nawet przez dwadzieścia cztery godziny. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które są zapracowane.

Aquaparki i baseny 

Każdy, kto lubi sport wodny, to na pewno będzie chciał skorzystać z aquaparków i basenów w Warszawie. Koszt za takie wejście na basen lub aquapark wynosi około 40 złotych za godzinę. Warto także zwrócić uwagę, że baseny mogą się różnić także ceną w dni powszednie oraz w święta i niedziele. Inne ceny są także dla studentów oraz grup.

Restauracje w Warszawie 

Wielu Warszawiaków lubi zjeść na mieście. Ceny w restauracjach różnią się przede wszystkim ze względu na swoją lokalizacją. Im bliżej centrum, tym droższe będą w menu danej restauracji. Ceny dań mogą się również różnić w zależności od dni tygodnia i weekendów, czy w święta. W jednych restauracjach za danie główne można zapłacić około 50 złotych, a w bardziej renomowanej cena za to samo danie może wynieść nawet 200 złotych. Wszystko zależy od nas, jakie mamy fundusze oraz upodobania gastronomiczne.

Płatne parkingi 

Warszawa jest miastem, w którym spotkanie darmowego parkingu jest rzadkością. Dlatego też mają swój prywatny samochód, trzeba się liczyć, z tym że za każdym razem musimy uiszczać opłatę za pozostawiony samochód. Ceny za parking płatny w Warszawie wahają się między 3 a 4 złote za godzinę. Wszystko zależy, w którym miejscu będziemy parkować. Co ważne to im więcej godzin się zdecydujemy, to tym droższe będą dalsze godziny. Ceny za miesiąc za parking, jest zależny tylko od tego, ile razy będziemy musieli z niego skorzystać. Za miesiąc parkowania codziennie na parkingu płatnym przez przynajmniej dwie godziny koszt będzie wynosił około 200 złotych. Cena może wzrosnąć, jeśli będziemy musieli skorzystać z parkingu dłużej.

Sale zabaw dla dzieci

Sale zabaw dla dzieci w Warszawie od poniedziałku do czwartku za wejście zapłacimy 20 złotych za godzinę. Cały dzień to kwota około 40 złotych jest to lepsza oferta cenowa, jednak nie wszyscy rodzice mogą sobie pozwolić na taką opcję. W piątek oraz niedzielę i święta cena za godzinę w sali zabaw wynosi około 30 złotych. Mogą być także naliczone rabaty dodatkowe takie jak karta dużej rodziny. Można też wybrać opcję, gdzie są tańsze kwoty, gdzie co miesiąc będziemy płacić około 200 złotych na tygodniu, a w piątek i w niedzielę oraz święta może wahać  się nawet do 400 złotych.

Kupno ozdób i kwiatów do domu 

Wiele ludzi lubi mieć pięknie udekorowany dom. Dlatego też obojętnie od tego, czy mamy dom z ogrodem, czy mieszkanie, to warto, jest zainwestować także w kwiaty. Miesięczne wydatki na takie kwiaty mogą sięgać od około 100 złotych do nawet 1000 złotych lub więcej. Wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet i możliwości. Dodatkowo także każdy lubi, jak jego dom jest znakomicie udekorowany, dlatego też należy liczyć się  z kosztami na różne tekstylia i ozdoby około 500 złotych na miesiąc. Tylko od nas będzie zależeć to, czy kwoty te będą się ponawiać co miesiąc.

Internet i Telewizja 

Obecnie mało kto wyobraża sobie życie bez Internetu i telewizji. Szczególnie ludzie, którzy mieszkają w stolicy, to muszą używać Internetu do pracy, czy swoich przyjemności. Dlatego tak ważne jest, by mieć stałe łącze internetowe w domu, czy w drodze do pracy. Za taki Internet możemy zapłacić w Warszawie już 45 złotych miesięcznie. Ceny mogą się różnić w zależności od sieci oraz pojemności Internetu, na jaki się zdecydujemy. Również dużo firm łączy ze sobą możliwość kupna Internetu wraz z telewizją. Wtedy będziemy mieć wszystko w jednym rachunku. Cena może być wtedy wyższa i osiągać kwotę około 100 złotych. Warto, jest także poczekać, na różnego typu promocje, które firmy oferujące Internet proponują.

Czy można zaoszczędzić żyjąc w Warszawie? 

Kwota życia codziennego w Warszawie może być różna w zależności od tego, ile zarabiamy i o ile możemy sobie pozwolić na wydatki. Warto, jest jednak zaoszczędzić na różnych rzeczach, jeśli mamy taką możliwość. Jedną z wielu opcji jest przerzucenie się z własnego samochodu na komunikację miejską. Innym krokiem, gdzie można zaoszczędzić, jest rzadsze chodzenie do klubu, czy teatru. Mogą się zdarzyć miesiące, gdzie pójdziemy dwa razy tylko do kina, czy teatru. Dzięki temu będziemy mieć kolejną szansę na zaoszczędzenie pieniędzy. Dzięki, temu, że zaoszczędzimy pieniądze w ciągu roku, to możemy wydać je potem na wakacje lub zostawić je na tak zwaną czarną godzinę. Jednak wszystko zależy to od naszego stylu bycia i możliwości, które daje nam Warszawa.

Koszty życia w Warszawie infografika

Komentarze:

ada
-
27.02.2022

Już teraz nie jest tanio… Zwłaszcza dla studenta a będzie jeszcze drożej