Potrzeby nastolatków wydają się nie mieć końca. Zatrwożeni rodzice, udając się na zakupy kosmetyczne, mogą mieć przeświadczenie, że nie sprostają wymogom swoich pociech. Tymczasem okazuje się, po głębszej analizie, że pielęgnację młodzieży można zamknąć w kilku prostych krokach, które będą satysfakcjonujące tak dla nastolatki, jak i opiekunów. Czytając artykuł dowiesz się, jak zrobić takie właśnie zakupy.
Czy nastolatka potrzebuje kosmetyków?
Oczywiście, przy czym nastolatka lub jej opiekunowie powinni wybierać kosmetyki spełniające potrzeby młodej skóry. Młoda skóra często ma tendencje do przesuszania się lub przetłuszczania, ze względu na następujące zmiany hormonalne. W związku z tym pojawia się problem nadmiernego zmatowienia lub świecenia się skóry. Jednocześnie wato pamiętać, że cera nastolatki jest wrażliwa, a to, jaka pielęgnacja zostanie dobrana - obojętnie czy twarzy, czy reszty ciała - silnie wpłynie na to, jak będzie zachowywać się skóra w dalszych etapach życia młodej osoby. Należy mieć na uwadze, że to, jaką rutynę pielęgnacyjną wypracuje sobie nastolatka, będzie rzutować na jej dalsze życie. Warto więc już od zakupu pierwszych kosmetyków wpajać nastolatkom zdrowe nawyki pielęgnacyjne, tak by zdrowie i satysfakcjonujący wygląd charakteryzowały skórę jak najdłużej. Poniżej przedstawiono jak wybrać "kosmetyczną wyprawkę" dla nastolatki, kierując się przesłaniem, że pielęgnacja nastolatków nie może być przesadna. Z powodzeniem wystarczy kilka kroków: oczyszczenie (w tym demakijaż), tonizowanie, złuszczenie oraz nawilżenie.
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy
Pamiętajmy, że najważniejsze jest oczyszczanie. Cerę należy bezdyskusyjnie oczyszczać rano i wieczorem. Warto szukać linii szczególnie dedykowanym młodym osobom. Pominięcie demakijażu prowadzić będzie do szybszego starzenia się skóry. Podobnie jak pominięcie w pielęgnacji toniku, który jest powszechnie zapominany. Tonik pozwala na przywrócenie skórze właściwego pH (4,5-6) i zapobiega niszczeniu płaszcza hydrolipidowego skóry, tym samym zapobiegając starzeniu. Peeling warto stosować z kolei dlatego, że usunięcie martwego naskórka działa na skórę stymulująco, nie tylko odświeżając wygląd cery, ale także stymulując powstawanie nowych komórek, co działa antystarzeniowo. Skóra jest dotleniona, a koloryt cery wyrównany. Dobre nawilżenie to kolejny krok do zachowania młodej cery na lata. Cera nawilżona dobrze się regeneruje, a także zapewnia komfort na co dzień, bo nie ściąga się i nie łuszczy. Do wszystkich tych kroków potrzeba następujących kosmetyków.
Kosmetyk do czyszczenia twarzy
Dokładne, a zarazem delikatne mycie skóry zapewnią pianka lub żel do mycia twarzy. Na piankę warto zdecydować się w przypadku, gdy nastolatka posiada skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień - większość pianek dedykowana jest właśnie takiej cerze. Co więcej, pianki wyróżniają się ciekawą i lekką konsystencją, co uprzyjemni nastolatce pielęgnacyjną rutynę. W wypadku żelu do twarzy szukajmy produktów nie zawierających silnych detergentów i nie naruszających bariery lipidowej skóry (co może przyczynić się do jej przedwczesnego starzenia). Warto szukać, w obu przypadkach, produktów z następującymi składnikami w składzie delikatnych środków powierzchniowo czynnych, takich jak Cocamidopropyl Betaine, jeden z najbardziej popularnych składników. W naturalnych środkach myjących znajdziemy także m.in. :Sodium Lauroyl Methyl Isethionate, Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Isethionate Cera wrażliwa powinna wystrzegać kosmetyków z SLS, które, w połączeniu ze wspomnianym tu środkiem, mogą wywoływać reakcje alergiczne. W składzie dobrego żelu pod prysznic, obok składników oczyszczających, znajdą się te natłuszczające i nawilżające. W tym wypadku szukać należy takich substancji jak: gliceryna, masła roślinne, Glycol Distearate, Acrylates Copolymer, witaminy.
Tonik do twarzy
Tonik, podobnie jak później krem, dobieramy do potrzeb cery, unikając produktów na bazie alkoholu. Wspomniane problemy nastolatek - przesuszenie i/lub przetłuszczenie skóry, są adresowane przez producentów tego typu kosmetyków. Jeżeli problemem jest przesuszenie, warto szukać toników, które w składzie mają składniki o działaniu nawilżającym, takim jak aloes, lub kwas hialuronowy. Z kolei na przetłuszczanie się cery wybieramy produkty o działaniu lekko złuszczającym, matującym i antybakteryjnym. Tego typu substancje to: kwas salicylowy, glikolowy i migdałowy, wyciągi ziołowe, takich roślin jak pokrzywa lub skrzyp, olejek z drzewa herbacianego oraz aloes. Pamiętajmy, że tonik, poza wspomnianymi tu funkcjami, może być pretekstem do włączenia do pielęgnacji substancji aktywnych, które pozwolą walczyć z danym problemem cery - poza wspomnianymi tu substancjami warto szukać także składników przestawionych w akapicie poświęconym kremom do twarzy. Tonik może choćby łagodzić zaczerwienienia, zwężać pory, czy rozświetlać.
Krem do twarzy (nawilżający)
Krem do młodej skóry na przede wszystkim nawilżać. Warto także zadać o ochronę przed słońcem, decydując się na dwa kremy. Krem z filtrami na dzień, a krem bez filtrów na noc. Filtry zaleca się aplikować cały rok. Pamiętajmy, że podstawowym zadaniem kremu dla młodej cery jest nawilżenie, szukamy więc produktów, które posiadają w składzie substancje wiążące wodę w skórze. Substancje tego typu to humektanty i emolienty. Przykładami są kwas hialurnowy, aloes czy gliceryna. Nawilżenia należy więc szukać nie tylko w kosmetykach wprost dedykowanych takiej funkcji, ale także w preparatach, które przeznaczone są do innych celów, np.do walki z trądzikiem. Wciąż, to nawilżenie powinno stanowić podstawę pielęgnacji młodej cery. W przypadku wybierania kosmetyków dedykowanych nie nawilżeniu, a dbałości o skórę suchą czy przetłuszczającą się - co jest częste w przypadkach nastolatków - warto mieć na uwadze także to, że kategoria wiekowa jest wtórna wobec składników w danym kremie. Jeżeli więc znajdziemy preparat na dany problem, który jest satysfakcjonujący składowo, nie wahajmy się sięgnąć po kosmetyki 20+. Na dwa z najczęstszych, nastoletnich problemów, takich jak przesuszanie się skóry i przetłuszczanie, szukamy, kremów, które w składzie mają, kolejno:
- do cery przesuszonej: oleje roślinne, masła roślinne, witamina E, ceramidy, skwalen, skwalan, aloes
- do cery przetłuszczającej się: kwas owocowy, siarka, cynk, witamina A, glinki, olejki eteryczne, np. z drzewa herbacianego
Peeling do twarzy
Wybierać można pomiędzy peelingami enzymatycznymi i ziarnistymi. Na skórę wrażliwą powinno stosować się wyłącznie peelingi enzymatyczne. Peelingi enzymatyczne, to te o przyjemniej, kremowej lub żelowej konsystencji, którą nakładamy na cerę, a po kilku minutach usuwamy za pomocą ścierania, co pozwala zebrać złuszczony naskórek. W tego typu peelingach nie znajdziemy szorstkich drobinek, które zdecydowanie nie polubią się z każdym typem cery i w których stosowaniu należy zachowywać szczególną ostrożność. Mimo wszystko peelingi ziarniste mogą ubogacić pielęgnację różnorodnością i estetycznością produktów, z których są wykonane. Znajdziemy peelingi ziarniste z kawy, pestek moreli, cukrowe, solne i kawowe . Jeżeli nastolatka cierpi na suchość cery, poleca się stosować kosmetyk 1-2 razy w tygodniu, natomiast nastolatki o cerze tłustej, z powodzeniem mogą używać tego typu produktów częściej, do 3 razy w tygodniu.
Kosmetyki do pielęgnacji ciała
Higiena osobista to kolejny z nawyków, który należy wpajać młodym osobom. Służą ku temu nie tylko wspomniane już kosmetyki do twarzy, ale także wymienione tu kosmetyki do ciała. Zarówno pielęgnacja twarzy, jak i pielęgnowanie ciała powinny stać się dla młodych osób nawykiem. Pamiętajmy, że kosmetyki z tej kategorii, stanowią także możliwość relaksu dla młodych osób, ze względu na ich urodę i przyjemność stosowania. Niezbędnik każdej nastolatki tworzą:
Kosmetyk pod prysznic
Wybierając kosmetyk pod prysznic, kierujemy się podobnymi kryteriami, jak przy wyborze kosmetyków do twarzy, przede wszystkim stawiając na delikatność. Co więcej, podobnie jak preparaty do twarzy, kosmetyk należy wybrać oceniając, z jakim typem skóry mamy do czynienia: normalną, wrażliwą, tłustą czy mieszaną. W składzie kosmetyku szukać można, stosownie do problemu, składników wymienionych w składzie kremu do cery suchej, przetłuszczającej się, bądź wrażliwej. Ponadto można szukać nie tylko kosmetyków myjących, ale także pielęgnujących. Ciekawym połączeniem dla młodych, zabieganych osób, jest złączenie żelu pod prysznic z balsamem do ciała, co pozwoli na pielęgnację jednocześnie oszczędzającą cenny czas.
Balsam do ciała
To kosmetyk, który nanosimy na oczyszczoną i wytartą skórę ciała. Skóra już od młodości powinna codziennie otrzymywać porcję składników odżywczych, które utrzymają jej młody i zdrowy wygląd przez lata. Dla młodzieży doskonale sprawdzą się balsamy do ciała, które nie zawierają: parafiny i pozostałych olejów mineralnych, syntetycznych konserwantów oraz silikonów i PEG-ów. Warto postawić na składniki naturalne, kupując produkty bazujące np. na olejach (np.olej jajoba, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów) i masłach roślinnych (np. masło kakaowe, masło shea, masło z mango). Szukajmy takich składników na samym początku składu, a nie na szarym końcu. Tego typu produkty nie tylko nawilżają skórę, ale i odżywiają, co procentuje na przyszłość.
Peeling do ciała
Tak dbając o cerę, jak i skórę jako taką, potrzeby jest peeling. W przypadku pielęgnacji ciała z większą swobodą można pozwalać sobie na peelingi ziarniste. Peelingi gruboziarniste (np. na bazie orzecha), pozwolą gruntownie oczyścić skórę z martwego naskórka. Ciekawą, pośrednią opcją pomiędzy peelingami gruboziarnistymi, a enzymatycznymi są peelingi solne, drobnoziarniste, które prezentują się równie pięknie, jak peelingi gruboziarniste. Wybierając, ponownie, kosmetyki możliwie naturalne, fundujemy ciału nie tylko odświeżenie w postaci starcia naskórka, ale także detoks z toksycznych substancji (tak działa np. sól), co w przypadku młodzieży jest szczególnie cenne.
Pamiętajmy, że wszystkie z tu wymienionych kosmetyków należy stosować regularnie. Tylko wówczas można spodziewać się satysfakcjonujących efektów.
Komentarze: