Domowe kosmetyki z olejkami eterycznymi

marzec 05, 2022
Domowe kosmetyki

Naturalne kosmetyki są niezwykle popularne, jednak ich sporym minusem potrafi być cena, a także problemy z dostępnością produktów wysokiej jakości. Dlatego też wiele osób decyduje się przygotowywać własne kosmetyki, dzięki czemu nie tylko oszczędzają one pieniądze, ale również mają pewność co do zastosowanych składników. Jednymi z najpotężniejszych substancji wykorzystywanych w naturalnych produktach do pielęgnacji urody są olejki eteryczne. Zapoznaj się z poniższymi poradami, jeżeli chcesz rozpocząć przygodę z ich wykorzystaniem.

Naturalne domowe kosmetyki

Czym są olejki eteryczne i jakie są zalety kosmetyków ich zawierających?

Olejki eteryczne to wysoce lotne substancje pozyskiwane z roślin olejkodajnych. Na rynku dostępnych jest około 100 różnych olejków, chociaż w naturze występuje ich o wiele więcej. Każdy z olejków eterycznych jest tak naprawdę mieszanką substancji, których liczba może wynosić nawet kilkaset.

Zazwyczaj jednak przeważa w nim jedna lub kilka substancji. Olejki najczęściej wydzielają zapach charakterystyczny dla rośliny, która je produkuje, jednak jest on o wiele intensywniejszy, gdyż substancje te to tak naprawdę esencja tych organizmów.

Rośliny produkują olejki eteryczne, by chronić się przed patogenami i jednocześnie przyciągać też określone owady, których obecność jest niezbędna roślinom dla rozmnażania. Tak samo silne działanie przeciwdrobnoustrojowe obserwuje się też u ludzi. Kosmetyki z olejkami eterycznymi nie tylko działają silnie antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo, ale także regulują wydzielanie sebum. Dodatkowo wiele z nich pozwala znacząco złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry i łuszczycy, chociaż tu trzeba wyraźnie wspomnieć, że choroby te są na chwilę obecną nieuleczalne.

Czy każdy może używać domowych kosmetyków z olejkami eterycznymi?

Domowe kosmetyki z olejkami eterycznymi są dla większości osób bezpieczne, jednak nie każdy może ich używać. Przede wszystkim muszą ich unikać kobiety będące w ciąży, gdyż kontakt z olejkami może wywołać w ich przypadku poronienie. Niektóre olejki mogą być dla tych kobiet bezpieczne, jednak do końca drugiego trymestru ciąży trzeba się wystrzegać wszystkich tych substancji, a stosowanie po nim olejków zawsze musi być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Niektóre olejki eteryczne mogą mieć też działanie uczulające, dlatego — jeżeli cierpisz z powodu alergii — zawsze uważnie dokonuj ich wyboru, kupując tylko te, które nie wywołają podrażnień skóry i kontaktowego jej zapalenia. Jeżeli wiesz, na przykład, że masz alergię na rośliny iglaste, nie kupuj olejków eterycznych pozyskiwanych z tych roślin, gdyż przyniosą Ci one o wiele więcej szkody niż pożytku. Dodatkowo olejki są wysoce drażniące i osoby z bardzo wrażliwą skórą powinny stosować niższe ich rozcieńczenia. Uważać na olejki muszą też astmatycy i epileptycy – niektóre z nich wywołać mogą nagłe ataki.

Naturalne olejki eteryczne nie powinny być też używane w kosmetykach dla dzieci, a jeżeli już ma do tego dojść, to konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dzieci są o wiele wrażliwsze na olejki eteryczne i mogą u nich wystąpić reakcje alergiczne, podrażnienia, a także inne efekty uboczne, gdyż substancje te są bardzo potężne, a bardzo młody organizm ma jeszcze problemy z ich metabolizowaniem.

Olejki eteryczne – porady dotyczące zakupu

Olejki eteryczne są wysoce wydajne, gdyż używa się ich w niskim stężeniu, mieszając z kremami, olejami bazowymi i innymi substancjami. Jedna buteleczka powinna wystarczyć na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Naturalne olejki eteryczne powinny być przechowywane przede wszystkim w miejscu suchym i ciemnym, a do tego chłodnym. Pod wpływem słońca wiele z nich traci swoje właściwości i to właśnie dlatego są one sprzedawane w ciemnych szklanych buteleczkach.

Na początek nie musisz kupować wielu olejków. Możesz zakupić kilka podstawowych, aby zapoznać się z charakterystyką procesu. Na początek najlepiej wybrać olejki potężne, ale jednocześnie tanie. Idealnym zestawem do pierwszych eksperymentów będą olejki pozyskiwane z cytrusów (bergamotowy, pomarańczowy cytrynowy), a także olejki o woni silnie kwiatowej (na przykład lawendowy i ylangowy). Rozważ też zakup olejku herbacianego, goździkowego, eukaliptusowego i olejku z mięty pieprzowej.

Oleje bazowe – ich wybór i rola

Oleje bazowe w przygotowywaniu własnych kosmetyków pełnią kilka ról. Po pierwsze rozcieńcza się w nich naturalne olejki eteryczne, które nie są rozpuszczalne w wodzie. Oleje bazowe także ułatwiają i przyspieszają wchłanianie olejków eterycznych przez skórę. Dodatkowo są one bogate w witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe, a także w niezbędne skórze mikroelementy.

Popularną bazą kosmetyków jest między innymi olej z awokado, który bardzo głęboko odżywia skórę. Olej ten dość wolno się wchłania, a więc i wolniej wchłaniać się będą z nim olejki eteryczne, które dłużej pozostaną na naskórku. Z oleju z awokado przygotujesz między innymi doskonałe scruby do ciała z olejkami i inne kosmetyki z olejkami eterycznymi, które powinny pozostać przez pewien czas na skórze.

Jeżeli chcesz, aby kosmetyk szybko się wchłaniał i by olejki eteryczne działały bardziej w głębszych warstwach skóry, najlepszym wyborem będzie olej z konopi. Jego wielką zaletą jest to, że nie zatyka on porów, będąc bardzo lekkim. Własne kosmetyki z olejem konopnym to więc idealne preparaty dla osób z cerą tłustą, które niezbyt dobrze tolerują inne oleje na skórze. Bardzo przyjemnymi olejami o dobroczynnym wpływie na skórę są olej z migdałów i olej z pestek moreli. Warto też posiadać w domu swojski i tani olej lniany lub oliwę z oliwek.

Olejki eteryczne w kosmetykach nie powinny stanowić więcej niż 10% ich zawartości. Takie stężenie często uważa się za optymalne i jednocześnie za całkowicie bezpieczne, jednak niektóre olejki są na tyle drażniące, mogąc też wywołać poparzenia, że powinno się stosować jeszcze niższe ich stężenie. Należą do nich przede wszystkim:

- olejek z kory i liści cynamonowca

- olejek jałowcowy

- olejek goździkowy

- olejek z melisy

- olejek lemongrasowy

- olejek miętowy (zarówno z mięty pieprzowej, jak i polnej)

- olejek rozmarynowy

- olejek szałwiowy

W przypadku tych olejków rekomendowane stężenie to 1-2%, a do tego trzeba koniecznie przeprowadzić przed ich użyciem test na fragmencie skóry, rozcieńczając je olejem bazowym i nakładając preparat punktowo, na przykład na dłoń. Jeżeli nie wystąpi podrażnienie, stężenie jest bezpieczne, a jeżeli skóra zostanie jednak podrażniona, to trzeba je zmniejszyć.

Składniki domowe kosmetyki

Odmierzanie ilości olejków, przydatne naczynia i inne akcesoria

Domowe kosmetyki z olejkami eterycznymi o wiele łatwiej przygotowywać, będąc świadomym pewnych kwestii związanych z ich odmierzaniem. Ilość olejku potrzebnego do danej receptury zazwyczaj podawana jest w kroplach, jednak dokładne ich liczenie może być często bardzo uporczywe.

Dobrze jest wiedzieć więc, że 1 łyżeczka od herbaty olejku to około 100 kropli. Jeżeli receptura mówi, że potrzebujesz więc 25 kropli, to bardzo szybko odmierzysz daną ilość, dawkując olejek na oko w ilości ¼ lub łyżeczki.

Olejki inne składniki kosmetyków musisz ze sobą dokładnie mieszać, dlatego też bardzo przydatne okażą się rozmaite miseczki. Powinny być one wykonane ze szkła, ceramiki lub kamienia, gdyż olejki wchodzą w reakcję zarówno z tworzywami sztucznymi, jak i z metalami. To samo dotyczy przechowywania już gotowych kosmetyków – najlepiej kup kamienne, szklane i ceramiczne puzderka, buteleczki i dozowniki, które będą bezpieczne dla Twoich kreacji.

Bardzo cennym elementem wyposażenia domowej pracowni kosmetyków będą moździerze. Jeden z nich powinien być ceramiczny – on będzie służyć głównie do mieszania składników i ich ucierania na jednolitą masę. Drugi moździerz powinien być masywniejszy, kamienny. To w nim ubijać będziesz rozmaite suche składniki, a także inne półprodukty.

Równie przydatny okaże się lejek – najlepiej szklany. Dzięki niemu łatwo umieścisz swoje kosmetyki z olejkami eterycznymi w buteleczkach.

Z urządzeń bardzo przydatnych w procesie produkcji podstawowymi powinny być przede wszystkim waga kuchenna do odważania suchych składników, a także blender kielichowy. Wiele osób kupuje oddzielny blender do robienia kosmetyków, by nie przygotowywać w tym samym urządzeniu jedzenia. Nie musi to być przy tym urządzenie drogie. Tani blender z marketu za kilkadziesiąt złotych jak najbardziej tu wystarczy. Przygotujesz dzięki niemu między innymi szampony i kremy.

Inne składniki własnych kosmetyków

Cennymi i jednocześnie tanim dodatkowym składnikiem idealnym do przygotowywania domowych kosmetyków z olejkami eterycznymi będą między innymi nafta kosmetyczna. Na jej bazie przygotujesz rozmaite kosmetyki do włosów, a także naftę pichtową, czyli roztwór olejku z jodły syberyjskiej, który służy do przemywania twarzy w celu pozbycia się łojotoku i zamknięcia porów skóry. Również cenny okaże się między innymi spirytus salicylowy i spirytus kamforowy.

Wiele osób do kosmetyków dodaje też witaminy. Najpowszechniej wykorzystuje się tu witaminę C i witaminy A i E. Witaminę C można kupić w ampułkach, ale można też kupić zwykłe tabletki do połykania i rozbić je na proszek. Witaminy A i E zazwyczaj występują razem w kapsułkach z płynną zawartością. Takie kapsułki po prostu się miażdży lub przekuwa igłą, wyciskając ich zawartość do kosmetyku.

Bardzo cennym elementem domowej pracowni kosmetycznej będzie też baza mydlana i zwykłe szare mydło – zarówno w formie stałej, jak i w formie płynnej. Dodatkowo warto też kupić tanie i najprostsze szampony i kremy, które będą bazą do własnych kosmetyków.

Kilka słów o domowym BHP, czyli co może się wydarzyć i jak możesz szybko zareagować

Podstawową zasadą przy przygotowywaniu własnych kosmetyków z olejkami eterycznymi jest trzymanie tych substancji z dala od ognia. Naturalne olejki eteryczne są wysoce łatwopalne. Nigdy nie używaj ich w pobliżu ognia i nie pal podczas ich sporządzania.

Zawsze tez używaj rękawic, przygotowując swoje produkty, gdyż olejki są bardzo drażniące i w formie niestężonej mogą spowodować poważne poparzenia i podrażnienia. Jeżeli jednak już zdarzy się tak, że olejek rozleje się i wyląduje na twojej skórze w czystej postaci, jak najszybciej przemyj skórę olejem, który rozcieńczy olejek eteryczny, ratując skórę. Dość skuteczne będzie też mleko. Bezużyteczna za to okaże się woda i przemywanie nią oblanej olejkiem powierzchni ciała, gdyż woda nie zmyje olejku i go nie rozcieńczy.

Musisz uważać, by olejek eteryczny nie dostał się do oka. Jeżeli mieszasz, ubijasz i miksujesz swój kosmetyk, dobrym pomysłem może być założenie gogli, albo nawet zwykłych okularów. Jeżeli już jednak olejek dostanie się do oka, musisz bardzo obficie przemyć je najpierw pod bieżącą wodą, a następnie zastosować też roztwór soli fizjologicznej, zakraplając nim obficie oko kilka razy w krótkim czasie od wypadku. Jeżeli oko będzie podrażnione i bolesne, najlepiej jeszcze tego samego dnia skontaktuj się z lekarzem – najlepiej od razu z okulistą.

Powyższe wskazówki dotyczące tego, jak zrobić kosmetyki z olejkami eterycznymi, nie wyczerpują tematyki całkowicie, jednak są one doskonałym fundamentem do własnych eksperymentów. Zaproponowane wyposażenie i środki bezpieczeństwa uczynią ich tworzenie łatwiejszym i bezpieczniejszym.

Komentarze: