Nie mogę się skupić, czyli jak poprawić swoją koncentrację

styczeń 23, 2023

Dlaczego nie mogę się skoncentrować? 

W obecnych czasach coraz trudniej jest się nam skupić. Jest to związane m.in. z natłokiem obowiązków, które musimy wypełnić, stresem w pracy czy na uczelni, pracą zdalną bądź może być to również wina rozpraszaczy. 

  • natłokiem obowiązków - ich zbyt duża ilość doprowadza do tego, że nie wiemy za co się wziąć, robiąc jedno zadanie myślimy o tych, które jeszcze nas czekają lub po prostu jesteśmy tym wszystkim zestresowani, 
  • stres - może on wynikać ze zbyt dużej ilości obowiązków, pracy czy uczelni, 
  • praca zdalna - wbrew pozorom, może się ona przyczyniać do utraty koncentracji. Nie da się ukryć, że praca zdalna to wygoda dla pracownika, ponieważ pracuje on z domu, ale jest to również pewien minus - praca z mieszkania pozwala na robieniu w międzyczasie innych rzeczy, jak obowiązki domowe czy inne, w ogóle nie przydatne na ten moment czynności. Na dłuższy czas może to powodować brak skupienia na wykonywanym przez nas zadaniu do pracy, 
  • rozpraszacze - telewizor, telefon, social media, Tiktok, Snapchat, czy oglądanie godzinami filmików na Youtubie bądź Facebooku - przez to zapominamy o czekających na nas zadaniach. 

Jak się skupić? Trzy skuteczne sposoby na koncentrację 

Podczas pracy bądź nauki co chwila przeglądamy Facebooka, myślimy o tym, co zjeść na obiad czy kolację, zastanawiamy się nad zadaniami na kolejny dzień… Każda z tych czynności, która nie jest związana z naszymi obowiązkami przyczynia się do utraty koncentracji. Wtedy nasze zadania wykonywane są wolniej i mniej efektywnie. Co więc zrobić, żeby móc się w pełni skupić na wykonywanej czynności? 

Wyłącz lub wycisz wszystkie rozpraszacze

Pracujesz zdalnie bądź uczysz się na ważny egzamin? Wybierz taki pokój w swoim mieszkaniu, który nie posiada telewizora ani radia. Ponadto wyłącz lub wycisz swój telefon i pozostaw go z dala od siebie. A co z komputerem? Jeżeli możesz, to włącz tryb samolotowy. Jeśli natomiast musisz korzystać w pracy z internetu to zablokuj strony internetowe, które mogą rozpraszać Twoją uwagę, jak Facebook czy YouTube. 

Odpowiednia ilość snu

Aby móc się w pełni skoncentrować potrzebny jest wypoczęty umysł - to właśnie mózg odpowiada za przyswajanie wiedzy. Jednak nie działa on w trybie ciągłym - tak jak człowiek, potrzebuje odpoczynku i czasu na regenerację, dlatego ważne jest to ile i jak śpisz. Człowiek powinien spać 6-8 godzin dziennie - wtedy przejdzie wszystkie fazy snu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Istotne jest również to jak śpisz - przed snem przewietrz pokój, aby temperatura w pomieszczeniu nie była za wysoka. Jeżeli nie możesz zasnąć to postaraj się wyciszyć telefon i unikaj patrzenia na niego czy oglądania telewizji. 

Odpowiednia dieta ma znaczenie! 

Jeżeli jesteś głodny możesz się skupić na wykonywanej przez siebie pracy? Raczej nie. Myślisz co by zjeść, jakie zakupy zrobić na obiad lub kolację… Zapominasz o zadaniu, które obecnie wykonujesz. Nic dziwnego! Aby nasz organizm mógł poprawnie i sprawnie funkcjonować potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety i określonej ilości wody. Dostarczaj mu więc wszystkie potrzebne składniki i minerały oraz witaminy. Pamiętaj także, że człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody dziennie! 

Wspomóż organizm od środka! 

Popraw swoją koncentrację suplementami diety dla kobiet WIMIN Głębokie skupienie. Dzięki nim zadbasz o poprawę koncentracji oraz w naturalny sposób zadbasz o swój umysł.

Komentarze: