Upławy – co je powoduje i jak je leczyć?

listopad 25, 2022

Co to są upławy?

Wedle definicji jest to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która zazwyczaj świadczy o infekcji narządów płciowych. Mogą one przybierać różną konsystencję i barwę. Często towarzyszy im świąd, pieczenie oraz nieprzyjemny zapach. Warto wspomnieć, że każdą wątpliwość i niepokój w obrębie narządów płciowych należy rozwiać w gabinecie lekarskim, szczególnie gdy towarzyszą temu dodatkowe dolegliwości.

Jak je odróżnić od fizjologicznego śluzu szyjkowego?

Naturalna wydzielina ma zazwyczaj konsystencję śluzu szyjkowego, jest bezwonna, przejrzysta i ma mleczny lub żółtawy kolor. Jej ilość i barwa mogą się nieznacznie różnić w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Ma ona za zadanie nawilżać pochwę i chronić przed zakażeniem, usuwać zanieczyszczenia z dróg rodnych i umożliwiać zajścia w ciążę.

Upławy natomiast to wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, nienaturalnym kolorze i niewłaściwej konsystencji, zazwyczaj w nadmiarze. Często towarzyszy im ból, pieczenie i świąd. Nie należy lekceważyć upławów, ponieważ mogą one prowadzić do uszkodzenia narządów żeńskich.

Przyczyny upławów

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może mieć różne podłoże. Może ona świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, chorobie nowotworowej, ciele obcym w pochwie bądź urazie mechanicznym. Obecność upławów wskazuje zwykle na stan zapalny. Najczęstszymi przyczynami są wówczas:

 • skażenie bakteryjne 
 • grzybica
 • rzeżączka
 • chlamydia
 • rzęsistkowica
 • alergia
 • zaburzenia hormonalne

Rodzaje upławów:

Klasyfikuje się je na podstawie koloru i konsystencji. Wyróżniamy wśród nich:

 • biała / szaro-biała wydzielina o wodnistym charakterze i “rybim” zapachu - najczęściej jest to objaw zakażenia bakteryjnego
 • białe, gęste, serowate upławy - świadczą o grzybicy pochwy
 • zielone / zółto-zielone, obfite upławy o ostrym zapachu - są objawem rzęsistkowicy
 • ropna, śluzowata wydzielina - świadczą o chlamydiozie

Jak zapobiegać upławom?

Szczególnie ważna jest tu higiena i pielęgnacja. Okolice intymne powinno się myć specjalnymi, delikatnymi żelami i płynami o neutralnym lub kwaśnym pH.  Wewnątrz warg sromowych powinnyśmy używać wyłącznie wody - użycie środków myjących może spowodować zaburzenia jej naturalnej flory bakteryjnej. Warto też dbać o regularną wymianę tamponów i podpasek podczas okresu. Zaleca się także nosić bieliznę z naturalnych materiałów. 

Jak leczyć upławy?

W związku z tym, że upławy mogą mieć różne przyczyny, ich leczenie jest zróżnicowane i wymaga odpowiedniej diagnozy lekarskiej. Po pojawieniu się objawów zaleca się niezwłocznie udać do ginekologa, który oceni dolegliwości i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Bardzo często polega ono na podawaniu środków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, specjalnych płynów do higieny intymnej i suplementów diety.

 

Źródło: https://allwimin.com/pl/

Komentarze: