Co to są upławy?
Wedle definicji jest to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która zazwyczaj świadczy o infekcji narządów płciowych. Mogą one przybierać różną konsystencję i barwę. Często towarzyszy im świąd, pieczenie oraz nieprzyjemny zapach. Warto wspomnieć, że każdą wątpliwość i niepokój w obrębie narządów płciowych należy rozwiać w gabinecie lekarskim, szczególnie gdy towarzyszą temu dodatkowe dolegliwości.
Jak je odróżnić od fizjologicznego śluzu szyjkowego?
Naturalna wydzielina ma zazwyczaj konsystencję śluzu szyjkowego, jest bezwonna, przejrzysta i ma mleczny lub żółtawy kolor. Jej ilość i barwa mogą się nieznacznie różnić w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Ma ona za zadanie nawilżać pochwę i chronić przed zakażeniem, usuwać zanieczyszczenia z dróg rodnych i umożliwiać zajścia w ciążę.
Upławy natomiast to wydzielina o nieprzyjemnym zapachu, nienaturalnym kolorze i niewłaściwej konsystencji, zazwyczaj w nadmiarze. Często towarzyszy im ból, pieczenie i świąd. Nie należy lekceważyć upławów, ponieważ mogą one prowadzić do uszkodzenia narządów żeńskich.
Przyczyny upławów
Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może mieć różne podłoże. Może ona świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, chorobie nowotworowej, ciele obcym w pochwie bądź urazie mechanicznym. Obecność upławów wskazuje zwykle na stan zapalny. Najczęstszymi przyczynami są wówczas:
- skażenie bakteryjne
- grzybica
- rzeżączka
- chlamydia
- rzęsistkowica
- alergia
- zaburzenia hormonalne
Rodzaje upławów:
Klasyfikuje się je na podstawie koloru i konsystencji. Wyróżniamy wśród nich:
- biała / szaro-biała wydzielina o wodnistym charakterze i “rybim” zapachu - najczęściej jest to objaw zakażenia bakteryjnego
- białe, gęste, serowate upławy - świadczą o grzybicy pochwy
- zielone / zółto-zielone, obfite upławy o ostrym zapachu - są objawem rzęsistkowicy
- ropna, śluzowata wydzielina - świadczą o chlamydiozie
Jak zapobiegać upławom?
Szczególnie ważna jest tu higiena i pielęgnacja. Okolice intymne powinno się myć specjalnymi, delikatnymi żelami i płynami o neutralnym lub kwaśnym pH. Wewnątrz warg sromowych powinnyśmy używać wyłącznie wody - użycie środków myjących może spowodować zaburzenia jej naturalnej flory bakteryjnej. Warto też dbać o regularną wymianę tamponów i podpasek podczas okresu. Zaleca się także nosić bieliznę z naturalnych materiałów.
Jak leczyć upławy?
W związku z tym, że upławy mogą mieć różne przyczyny, ich leczenie jest zróżnicowane i wymaga odpowiedniej diagnozy lekarskiej. Po pojawieniu się objawów zaleca się niezwłocznie udać do ginekologa, który oceni dolegliwości i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Bardzo często polega ono na podawaniu środków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, specjalnych płynów do higieny intymnej i suplementów diety.
Źródło: https://allwimin.com/pl/
Komentarze: