Z jakich materiałów są produkowane oprawki? Które z nich są najlepsze?

kwiecień 25, 2022
Oprawki okulary

Okulary to podstawowe akcesorium każdej osoby ze stwierdzoną wadą wzroku. Ich zakup to często na tyle poważna inwestycja finansowa, że raz zakupione okulary powinny posłużyć nam możliwie jak najdłużej. Wybór wysokiej jakości oprawek męskich lub damskich gwarantuje wygodę korzystania z okularów oraz pozytywnie wpływa na ich żywotność. Sprawdźmy, z jakich materiałów są dziś najczęściej produkowane oprawki męskie i damskie oraz które z nich stanowią najlepszy wybór.

Najpopularniejsze oprawki plastikowe. Czy warto w nie inwestować?

Zdecydowanie najczęściej wybierane są oprawki męskie i damskie wykonane z plastiku. Kojarzy się on z raczej słabym jakościowo materiałem, który jest kruchy i podatny na uszkodzenia różnego rodzaju. Z tego powodu, nie warto wybierać oprawek z klasycznego plastiku, lecz z innych tworzyw, o lepszych właściwościach użytkowych. Do produkcji wysokiej jakości okularów wykorzystywany jest bowiem nie tylko zwykły plastik, którego zastosowanie może budzić poważne wątpliwości, lecz szereg nowoczesnych tworzyw sztucznych, potocznie zaliczanych do plastikowych.

Oprawki męskie i damskie są najczęściej produkowane z acetatu, czyli octanu celulozy. Jest to tworzywo syntetyczne o wielu cennych właściwościach. Acetat jest materiałem hipoalergicznym, który jest lekki, przyjemny w kontakcie ze skórą oraz wytrzymały. Na jego bazie możliwe jest wyprodukowanie oprawek we wszystkich kolorach tęczy, co dodatkowo zachęca do jego wykorzystania w tej branży.

Alternatywnym dla acetatu materiałem jest natomiast TR-90. Jest to wytrzymałe, nowoczesne tworzywo sztuczne, które posiada wyższy poziom elastyczności od acetatu oraz jest przyjemnie ciepłe w kontakcie ze skórą, co użytkownicy wykonanych na jego bazie okularów docenią zwłaszcza w okresie zimowym. Oprawki męskie i damskie z TR-90, ze względu na swoją wyższą elastyczność, są szczególnie polecane dla sportowców, osób aktywnych fizycznie oraz dzieci.

Oprawki metalowe, drewniane i bambusowe

Nie mniej popularne od plastikowych są oprawki męskie i damskie wykonane z metalu. Najczęściej wytwarza się je na bazie stali nierdzewnej, tytanu lub jego specjalnych stopów. Oprawki tytanowe są uznawane za jedne z najbardziej wytrzymałych na rynku. Co istotne, nie ulegają korozji, są hipoalergiczne oraz lekkie, co gwarantuje wysoki komfort ich użytkowania. Pewną wadą może być natomiast ich cena – oprawki tytanowe są zazwyczaj droższe od innych. Tańszą alternatywą jest natomiast stal nierdzewna – wykonane z niej oprawki męskie i damskie są odporne na korozje, wytrzymałe i lekkie.

Oprawki okularowe coraz częściej powstają także z innych, nieco mniej oczywistych materiałów. Są nimi chociażby popularne w ostatnich latach oprawki męskie i damskie z drewna, srebra oraz bambusa. Wykonane z tych materiałów okulary prezentują się bardzo ciekawie, oryginalnie oraz stylowo. Warto jednak mieć świadomość, że nie są tak wygodne w użytkowaniu, jak ich metalowe i plastikowe odpowiedniki. Można więc w nie inwestować, ale raczej z przeznaczeniem na specjalne okazje niż do codziennego użytkowania, do którego lepiej sprawdzą się oprawki wykonane z innych materiałów.

Komentarze: